Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Efekt skali zapewni opłacalność inwestycji w wiatraki na Bałtyku

Zależny nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie. Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki – mówi „Rzeczpospolitej” prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen w rozmowie z „Rz” mówił m.in. o planowanych inwestycjach energetycznych w części Morza Bałtyckiego.

„Nie interesuje mnie wyłącznie większa liczba koncesji w Polsce na Bałtyku, rozmawiamy z Litwą, Łotwą i Estonią o offshorze w tamtej części Morza Bałtyckiego. Chcemy ubiegać się o koncesje również w tym regionie, aby osiągnąć odpowiedni efekt skali” – powiedział Obajtek.

Pytany o sektor offshore (morska energetyka wiatrowa – PAP) i o to, gdzie widzi port instalacyjny dla Orlenu – w Polsce czy na Bornholmie, zaznaczył, że obecnie PKN Orlen posiada jedną koncesję.

„W 2024 r. rozpoczniemy proces inwestycyjny jako pierwsi na Bałtyku. Teraz myślimy już o następnych 11 koncesjach, które zostaną przyznane w najbliższym czasie. To jest kluczowe. Jako Orlen będziemy również składać wnioski, ale mamy taką samą szansę jak inne podmioty. Jeżeli uda nam się pozyskać więcej koncesji, to uzyskamy efekt skali i zupełnie inaczej będzie można rozegrać np. kwestie logistyki, zakupów i wykonawstwa” – wyjaśnił Obajtek.

Jak dodał, chodzi nie tylko o port instalacyjny i serwisowy, ale też o produkcję kluczowych komponentów w Polsce. „Mając kilka koncesji, będziemy w stanie zapewnić odpowiedni portfel zleceń potrzebny dla powstania polskiego łańcucha dostaw, ale to będzie możliwe tylko przy efekcie skali. Wtedy automatycznie partner technologiczny będzie mógł zainwestować w Polsce. Jeżeli koncesje będą rozdrobnione, to nasza gospodarka nie wykorzysta w pełni inwestycji w offshore. Bez skali nie będzie polskiego łańcucha dostaw” – podkreślił prezes Orlenu.

Wskazał, że element skali będzie decydował o opłacalności budowy farm wiatrowych na morzu.

Pytany, kiedy jest szansa na odblokowanie wiatraków na lądzie, odparł: „zależy nam zdecydowanie na tym, aby odmrozić możliwość inwestycji w wiatraki na lądzie”. „Bez tego nie jesteśmy w stanie modernizować polskiej energetyki. Ale na tak zadane pytanie powinien odpowiedzieć regulator, a nie ja” – dodał.

źródło PAP/ fot.archiwum

Zobacz podobne

Mierzeja Wiślana – pierwszy statek z narzutem kamiennym

Autor

Elektrownie wodne Energi wyłapują tony „śmieci” chroniąc polskie rzeki i Bałtyk

JJ

Żeglarz i jego pies zostali uratowani po dwóch miesiącach dryfowania po Pacyfiku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie