Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Turystyka

Otwarcie nowej wystawy stałej na statku-muzeum „Sołdek” – w sobotę

Nowa wystawa stała otwarta zostanie w sobotę na statku-muzeum „Sołdek” w Gdańsku, cumującym na rzece Motława, przy nabrzeżu wyspy Ołowianka. Rudowęglowiec był pierwszym polskim statkiem dalekomorskim zbudowanym po II wojnie światowej.

Prezentacja nowej ekspozycji pn. „Sołdek i jego czasy” dla przedstawicieli mediów odbyła się w czwartek.

Pierwszy pokaz wystawy dla szerokiej publiczności, połączony z festynem rodzinnym, zaplanowano na sobotę 9 października.

Organizacja nowej wystawy stałej była możliwa dzięki trwającemu dwa miesiące remontowi „Sołdka” w Gdańskiej Stoczni „Remontowej”. Gruntowna modernizacja jednostki odbyła się w ubiegłym roku. Był to pierwszy tak kompleksowy remont „Sołdka” od 35 lat, czyli od chwili, kiedy został po raz pierwszy udostępniony do zwiedzania jako statek-muzeum.

Podczas prac w stoczni doszło do wymiany fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów. Łącznie wymieniono kilka ton elementów. Przeprowadzono także liczne prace konserwacyjno-malarskie nadwodnej części kadłuba, wykonano nową instalację elektryczną wewnątrz statku. Malowanie i odświeżenie przeszły też ładownie statku, pełniące na co dzień funkcję sal wystawowych.

„Na +Sołdku+ pokażemy ładownię nr 2, niedostępną do tej pory dla zwiedzających przestrzeń statku” – zapowiedział na konferencji prasowej dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ds. merytorycznych.

Podkreślił, że twórcom nowej wystawy stałej przyświecał cel, aby jak najlepiej dla zwiedzających była widoczna wewnętrzna konstrukcja i elementy techniczne statku. Stąd też niektóre z nich, takie jak wręgi i części burt są podświetlone.

„Aranżując nową wystawę staraliśmy się pokazać nie tylko budowę i dzieje statku, ale też i kontekst historyczny, w jakim powstawał i pływał – stąd też taki tytuł ekspozycji. Chcieliśmy też pokazać ludzi, którzy budowali +Sołdka+ i przez lata na nim służyli” – wyjaśnił Westphal.

Na wystawie „Sołdek i jego czasy” wykorzystano m.in. nowoczesne środki multimedialne, ale znalazło się też miejsce np. na gabloty z węglem i rudą żelaza, które statek przez dekady transportował.

Dla osób, które mają kłopoty z chodzeniem, przygotowano interaktywne stanowisko wirtualnego zwiedzania „Sołdka”, umieszczone w holu Spichlerzy na Ołowiance, niecałe 40 metrów od cumującego zabytkowego rudowęglowca.

Remont „Sołdka”, który umożliwił powstanie nowej wystawy stałej, odbył się w ramach projektu pn. „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w Gdańsku w październiku 2019 r. Po stronie rosyjskiej w projekt zaangażowane są dwie instytucje z Kaliningradu: Muzeum Światowego Oceanu, które posiada statek-muzeum „Vityaz” oraz Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta.

Projekt „2 statki – wspólne morze…” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Jego wartość to niespełna 2,1 mln euro. Narodowe Muzeum Morskie otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 702 tys. euro, a także wniosło wkład własny w kwocie ok. 78 tys. euro, w tym 298 tys. zł pochodziło z ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Rudowęglowiec „Sołdek” był pierwszym oddanym do eksploatacji po II wojnie światowej polskim statkiem pełnomorskim. Jednostka została zaprojektowana przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem Henryka Giełdzika i zbudowana w Stoczni Gdańskiej. Stępkę pod statek położono 3 kwietnia 1948 roku. Jednostkę zwodowano 6 listopada 1948 r.

Decyzją ówczesnych władz jednostce nadano nazwisko przodującego stoczniowca – trasera Stanisława Sołdka. Matką chrzestną została jego żona Helena. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 25 października 1949 r. w Szczecinie. „Sołdek” pływał do 2 stycznia 1981 r. W ciągu nieco ponad 31 lat eksploatacji statek odbył 1479 podróży morskich, w czasie których przewiózł ponad 3,5 mln ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.

W 1985 r. eksploatowanego przez Polską Żeglugę Morską „Sołdka” przejęło Centralne Muzeum Morskie (dzisiejsze Narodowe Muzeum Morskie). Statek został zacumowany na Motławie, u nabrzeża wyspy Ołowianki, na której mieści się główna siedziba placówki.

źródło PAP/ fot.Narodowe Muzeum Morskie

Zobacz podobne

PORR S.A. wykona modernizację dwóch kolejnych nabrzeży w Porcie Gdańsk

AB

ZMPSiŚ SA i OT Port Świnoujście przedłużyły dzierżawę

JS

Atak na kwaterę główną to kolejny cios dla Floty Czarnomorskiej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie