Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Zjawiskowe żebropławy pojawiły się w Bałtyku

Wygląda jak podwodna żarówka, jego komórki mienią się w różnych kolorach, ale nie parzą. Na świnoujskiej plaży pojawiły się podobne do meduz – żebropławy.W tym roku występują wyjątkowo obficie, więc można je podziwiać nawet przy brzegu. Naturalnie występują w Ameryce Północnej. Gatunek, choć piękny, cieszy się złą sławą.

Przypominają meduzy, ale nimi nie są. Mają owalny kształt, a w środku mieniące się kolorami komórki. Widok żebropławów potrafi zachwycić, zwłaszcza teraz, gdy na świnoujskiej plaży pojawiły się licznie w przybrzeżnej strefie.

– „No ładna jest, nie powiem. – Bardzo fajna, kolorowa. – Mogła by być, więcej takich” – mówią osoby spacerujące przy plaży.

I choć żebropławy wizualnie zachwycają, w świecie nie cieszą się dobrą sławą. Dr Adam Woźniczka z Morskiego Instytutu Rybackiego, wyjaśnia, że gatunek potrafi wyrządzić sporo szkód.

– „Ta jego zła sława zaczęła się w latach 80., kiedy z wodami balastowymi został przeniesiony do Morza Czarnego, do wschodniej części Morza Śródziemnego. Gwałtownie rozwijając się, spowodował katastrofę ekologiczną” – mówi Woźniczak.

Ekspert dodaje, że w Bałtyku gatunek zasiedlił się już w 2007 roku, ale warunki tu panujące nie są dla niego wyjątkowo sprzyjające. Nie ma więc obaw, że zdominuje rodzime gatunki.

Źródło: Radio Szczecin fot.: nurkowania.pl

Zobacz podobne

Kolejne amerykańskie okręty w polskich portach

BS

PGNiG Norway wraz Conoco Philips nagrodzone za najbardziej innowacyjne odkrycie

BS

Pogłębienie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie