Polski Portal Morski
Aktualności Historia

82. rocznica pierwszych wysiedleń mieszkańców Gdyni

W październiku 1939 roku rozpoczęły się pierwsze wysiedlenia polskich mieszkańców Gdyni. W rocznicę tamtych wydarzeń, we wtorek 12 października, w miejscach pamięci marynarze wystawili asystę honorową oraz złożyli wiązanki kwiatów.

Uroczystości odbyły się z udziałem wojskowej asysty honorowej. Pod tablicą ku czci wysiedlanych Gdynian (budynek dworca PKP Gdynia Główna) oraz pod Pomnikiem Wysiedlonych Gdynian (u zbiegu ulic Starowiejskiej i Dworcowej) uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów. Gdyńską Flotyllę na uroczystości reprezentował dowódca, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

Gdynia była pierwszym polskim miastem, w którym Niemcy rozpoczęli wysiedlenia polskiej ludności. Masowe wysiedlenia gdynian rozpoczęły się praktycznie zaraz po zajęciu miasta przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Okupant chciał, by Gdynia stała się portem wojennym, zatem ludność polska była tu niepożądana i miała ją zastąpić ludność niemiecka. Według zarządzenia, wysiedlani musieli pozostawić całe mienie za wyjątkiem podręcznego bagażu, zaś w drzwiach miały zostać klucze. Przez cały okres drugiej wojny światowej z Gdyni wysiedlono prawie 80% mieszkańców narodowości polskiej.

źródło/ fot. MW

Zobacz podobne

Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zapraszają na „Weekend w Muzeum” w dniach 15 i 16 maja 2021 r.

BS

MSPO 2021: Uzbrojenie i wyposażenie Mieczników

BS

Atakuje was „Piorun”… Historia zatopienia „Bismarcka”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie