Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Amerykański okręt wszedł do portu w Gdańsku

Amerykański okręt USS Robert E. Peary wpłynął do gdańskiego portu i zacumował przy nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Nie ujawniono, w jakim celu odwiedził Gdańsk, ale jest to jednostka zaopatrzeniowa US Navy, więc prawdopodobnie przybył po ładunek.

USS Robert E. Peary ma 210 metrów długości, 32 metry szerokości i ponad 9 metrów zanurzenia. 

Zbudowany został według cywilnych standardów, ale jest wyposażony w pasywną obronę przed minami i torpedami oraz posiada środki ochrony przed bronią masowego rażenia ABC (atomową, biologiczną i chemiczną), takie jak możliwość szczelnej izolacji pomieszczeń załogi i dowodzenia.

Robert E. Peary to jeden z czternastu zaopatrzeniowców typu „Lewis and Clark”, z jakich korzysta US Navy. Należą one do Wojskowych Sił Pomocniczych Floty (Naval Fleet Auxiliary Force – NFAF) Dowództwa Przerzutu Morskiego (Military Sealift Command).

Ich zadaniem jest wsparcie logistyczne i dostarczanie prowiantu, zapasów, części zamiennych, wody pitnej i ograniczonych ilości produktów naftowych (paliw), ale także części statków, helikopterów i amunicji do grup bojowych lotniskowców i na okręty sił amerykańskich i sojuszniczych. 

Źródło: trojmiasto.pl fot.: Karol Przybyła / @karoolgdansk

Zobacz podobne

Premier: teraz widać, że mieliśmy rację walcząc z Nord Stream 2

BS

Prace przy sztucznych wyspach na Zalewie Szczecińskim niemal na finiszu

KM

„Global Mercy” – Największy na świecie statek szpitalny pomyślnie zakończył próby morskie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie