Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Na Politechnice Gdańskiej powstało nowoczesne laboratorium metrologiczne

Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej otwarto we wtorek nowoczesne laboratorium metrologiczne – poinformowało biuro prasowe uczelni. Pracownia wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt, m.in. maszyny współrzędnościowe, optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D.

“Aparatura może być wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, w medycynie i wielu innych, gdzie obiektywność, wiarygodność, powtarzalność oraz szybkość pomiarów mają ogromne znaczenie” – powiedział rektor PG prof. Krzysztof Wilde, cytowany w komunikacie prasowym.

Utworzenie laboratorium to wynik porozumienia o współpracy między Wydziałem Mechanicznym i firmą Mitutoyo, która wyposażyła uczelnię w najnowszej generacji sprzęt o wartości blisko 300 tys. euro.

“Porozumienie naszego wydziału z firmą Mitutoyo to wzorcowy przykład współpracy świata nauki z przemysłem. Obydwu stronom zależy, żeby ta współpraca była rozwojowa i przynosiła wymierne efekty” – podkreślił dziekan Wydziału IMiO prof. Andrzej Seweryn.

Jak podano w komunikacie, w pracowni znajduje się obecnie pięć nowoczesnych maszyn oraz szereg przyrządów i mniejszej aparatury pomiarowej. To między innymi optyczne systemy pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania, a także optyczne systemy pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów.

Do dyspozycji jest też Mitutoyo MiSTAR 555, czyli kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy w warunkach produkcyjnych, a także Mitutoyo Crysta Plus M – ręczna maszyna pozwalająca na szybkie i łatwe pomiary geometrii 3D.

“Poza sprzętem laboratoryjnym i oprogramowaniem, które przekazujemy, firma Mitutoyo stoi otworem dla Politechniki Gdańskiej także w innych aspektach. Laboratoria, sprzęt oraz nasza wiedza i doświadczenie w zakresie metrologii mają służyć pracownikom uczelni po to, żeby mogły rozwijać się tutaj zaawansowane prace badawcze” – zapewnił wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska Jakub Ruszkowski, który jest także absolwentem PG.

Z nowych urządzeń korzystać będą przede wszystkim naukowcy i studenci.

“Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach” – podkreślił kierownik laboratorium dr inż. Michał Dobrzyński.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa planują zorganizować cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej.

Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Firma działa na polskim rynku od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne. 

źródło PAP/ fot. PG

Zobacz podobne

Ukazała się trzecia edycja Albumu Floty PŻM

AB

Grupa Azoty Police udostępni nieruchomości pod budowę Zachodniej Obwodnicy Szczecina

MZ

Kuter MOPR przez pół Szlaku Wielkich Jezior holował prawie trzy razy cięższą jednostkę

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie