Polski Portal Morski
Aktualności

Odznaczenie Orderu Odrodzenia Polski dla Katarzyny Raczyńskiej

7 października Pani Katarzyna Raczyńska, córka Edwarda Bernarda Raczyńskiego – Prezydenta RP na uchodźstwie, została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania i popularyzowania polskiego dziedzictwa kulturowego.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji w Muzeum Pałacu w Rogalinie dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pan Minister Andrzej Dera. Wydarzenie było okazją do otwarcia przez córki Pana Prezydenta, Panie Katarzynę Raczyńską i Wiridiannę Rey kameralnej wystawy poświęconej zasługom ich rodziców dla polskiej floty wojskowej i cywilnej pt. „Dęby z Rogalina i Polskie morze.

Cecylia i Edward Raczyńscy”. Wystawa przygotowana przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy wsparciu Muzeum Narodowego w Poznaniu swą pierwszą odsłonę miała w Gdyni, towarzysząc uroczystości objęcia przez Panią Katarzynę Raczyńską i Panią Wirydiannę Rey honorowego mecenatu nad ORP Błyskawica, okrętu wojennego, którego matką chrzestną była ich matka – Cecylia Raczyńska. Ekspozycja przypomina zasługi dla polskiej floty wojskowej i cywilnej. Zobaczyć można powiększone fotografie Prezydenta i jego żony przywołujące wydarzenia z 1937 r., a także pamiątki rodzinne, stroje, przedmioty codziennego użytku rodziny Raczyńskich.

Wystawa prezentowana w północnym skrzydle pałacu rogalińskiego, bezpośrednim sąsiedztwie Gabinetu Londyńskiego – czyli miejsca pracy i codziennej aktywności Pana Prezydenta Raczyńskiego czynna będzie do 20.03.2022 roku.

Zobacz podobne

Port Gdynia – Partnerem Krynica Forum 2023

KM

Premier: niewiele jest w naszej historii wydarzeń niosących tak wielką nadzieję jak Zaślubiny Polski z Morzem

KM

Jak postępują prace przy projekcie”Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie