Polski Portal Morski
Aktualności

Norwegia/ Nowy rząd zezwoli na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu

Nowy gabinet Norwegii, który przejmie władzę w czwartek, poinformował w środę, że zezwoli na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu. Będzie to jednak rząd mniejszościowy, który musi zabiegać o poparcie opozycji przeciwnej rozwojowi przemysłu naftowego – pisze Agencja Reutera.

Rząd sformowała norweska Partia Pracy, która w połowie września wygrała wybory parlamentarne, wraz z Partią Centrum.

Jak ocenia Reuter, sytuację rządu skomplikuje fakt, że kampanię przed wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, a z rozmów o utworzeniu koalicji wycofała się Socjalistyczna Partia Lewicy, właśnie ze względu na „zbyt małą koncentrację na sprawach związanych z ochroną środowiska oraz dystrybucją dóbr”.

Jednak we wspólnym komunikacie, prezentującym politykę przyszłego rządu, Partia Pracy i Partia Centrum poinformowały, że „norweski przemysł naftowy będzie rozwijany, a nie rozmontowywany”. Nowy gabinet utrzyma też w mocy obowiązujący dotychczas system przyznawania licencji na poszukiwania złóż surowców.

Norwegia jest w zachodniej Europie największym producentem gazu i ropy; w tym roku około połowy dochodów państwa wiązało się właśnie z przemysłem naftowym.

Rząd socjaldemokratycznej Partii Pracy oraz mającej poparcie na prowincji Partii Pracy dysponuje 76 mandatami w 185-miejscowym parlamencie.

Tymczasem według ekspertów od poparcia socjalistów, przeciwnych dalszemu rozwojowi eksploatacji złóż surowców kopalnych, zależeć los nowego rządu. 

Zródło: PAP fot.: shutterstock.com

Zobacz podobne

Decyzja WSA uderza bezpośrednio w bezpieczeństwo energetyczne Polski

PL

Wody Polskie chcą, by powstała nowa inspekcja wodna

BS

Atrakcje na majówkę. Kołobrzeg czeka na turystów

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie