Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Turystyka

Nowa wystawa stała na statku-muzeum „Sołdek”

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku z radością otworzyło nową wystawę stałą w jednym ze swoich najpopularniejszych oddziałów – cumującym przy nabrzeżu wyspy „Ołowianka” statku-muzeum „Sołdek” i zaprasza gości do zwiedzenia odnowionych wnętrz rudowęglowca oraz poznania jego historii, a osoby niepełnosprawne do skorzystania ze specjalnego stanowiska interaktywnego, które umożliwia spacer po wnętrzach i pokładach jednostki w wirtualnej przestrzeni.

„Sołdek i jego czasy” – nowoczesna wystawa stała

Nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”, mieszcząca się w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4, odkrywa przed zwiedzającymi świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Prezentuje również realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze w jakich powstawał i był eksploatowany „Sołdek”. Gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne urozmaicają zwiedzanie. Podnosząc słuchawki telefoniczne, goście słuchają opowieści o losach statku; siadając w małej salce kinowej i oglądając historyczne filmy dokumentalne, dowiadują się jak po wojnie odradzał się polski przemysł okrętowy, a zapoznając się z obrazami filmowymi emitowanymi na ekranach, poznają charakterystykę pracy spawaczy, niterów i traserów. – Umożliwiliśmy zwiedzającym bezpośredni kontakt z wybranymi eksponatami oraz wejście do niedostępnej dotychczas przestrzeni, czyli ładowni nr 2, w której będą organizowane wystawy czasowe. – mówi Jakub Adamczak, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego NMM – Uwydatniliśmy również elementy konstrukcji „Sołdka” poprzez odpowiednie ich podświetlenie wewnątrz, a także zastosowaliśmy ścieżki dźwiękowe z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy stoczni, które tworzą niezwykły klimat.

„Sołdek” dla wszystkich – stanowisko dla osób niepełnosprawnych

– To, co stanowi zabytkową tkankę statku, może jednocześnie być przeszkodą dla osób z ograniczoną mobilnością. Właśnie z myślą o nich powstało nowe, interaktywne stanowisko wirtualnego zwiedzania „Sołdka” zlokalizowane w holu Spichlerzy na Ołowiance, niecałe 40 m od cumującego przy nabrzeżu wyspy zabytkowego rudowęglowca. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM. Nowoczesne urządzenie wyglądem nawiązuje do elementów konstrukcyjnych statku. W części zewnętrznej znajdują się dwa monitory, na których wyświetlane są: quiz wiedzy o rudowęglowcu i skrócona wersja spaceru wirtualnego. Wnętrze stanowiska zostało zaprojektowane na potrzeby osób poruszających się na wózkach. Użytkownik, korzystając z ruchomego monitora lub gogli 3D, może wybrać jedną z wersji spaceru: krótką z opisem tekstowym lub dłuższą, z lektorem i odwiedzić miejsca takie jak: ładownie, kotłownia i maszynownia, kajuty marynarzy, kambuz, mesa oraz sterówka. – Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki sferycznej uzyskaliśmy wrażenie pobytu na prawdziwym statku, a ujęcia odwiedzanych miejsc można dowolnie przybliżać i zmieniać kąty widzenia. – mówi Patryk Herdzik z Działu Edukacji NMM.

Statek-muzeum „Sołdek” w ubiegłym roku przeszedł gruntowny remont w Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Podczas prac odrestaurowano kadłub, wymieniono instalacje elektryczną i przeciwpożarową,  a także wyremontowano ładownie, dostosowując je do potrzeb nowej wystawy. Remont oraz organizacja nowej ekspozycji stałej były możliwe dzięki udziałowi w projekcie “2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”, realizowanym w partnerstwie z Muzeum Oceanu Światowego w Kaliningradzie oraz Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.


Projekt “2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Niniejszy artykuł został przygotowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Odpowiedzialność za zawartość niniejszego artykułu leży wyłącznie po stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

źródło / fot. nmm.pl

Zobacz podobne

Obajtek: udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii PKN Orlen to mniej niż połowa

KM

Dzień Ratownika Morskiego

AB

GUS: w te wakacje nad morzem odpoczywało o 13,5 proc. turystów więcej niż rok temu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie