Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Wystawa „Polska nad Bałtykiem w plakacie dwudziestolecia międzywojennego”

W plakacie dwudziestolecia doskonale odbijały się aspiracje, potencjał i dynamika przemian kulturowych ówczesnej Polski. Jest on znakomitym dokumentem epoki, o wspólnym im czasie – zarówno jako źródło wiedzy historycznej, jak i świadectwo artystycznego rozwoju dyscypliny.

Wystawa w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym – oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu, skierowana jest do szerokiej publiczności, przede wszystkim jednak do środowiska osób zainteresowanych polskim plakatem dwudziestolecia międzywojennego i plakatem „morskim” oraz odbiorców związanych z marynarką wojenną i handlową. 


W 1920 r. Polska po długim czasie odzyskała dostęp do morza. Obecność nad Bałtykiem, przez działania propagandowe utrwaliła w narodzie poczucie, że polska tożsamość związana jest z morzem, otwarciem na świat i nowoczesnością. Znaczącą rolę w budowaniu wizualnej identyfikacji II Rzeczpospolitej nad Bałtykiem odegrał plakat. Podejmowana tematyka szerzyła „myśl morską” oraz rozbudzała w Polakach poczucie narodowej dumy z posiadania własnej floty handlowej, rybackiej i wojennej, zbudowanego od podstaw portu w Gdyni i rozwoju gospodarczego polskiego skrawka wybrzeża. 


Na wystawie zaprezentowane będą plakaty z okresu międzywojennego propagujące wydarzenia związane z marynarką wojenną oraz Funduszem Obrony Morskiej i Ligą Morską i Kolonialną. Są to prace z motywami okrętów i statków, sylwetek marynarzy itp., pokazane w czterech grupach. Pierwszą otwiera plakat akcentujący powrót Polski nad morze i obecność odrodzonego państwa nad Bałtykiem oraz powtórne odzyskanie dostępu do niego w 1945 r. Drugi temat ilustrują plakaty związane z Polską Marynarką Wojenną i Funduszem Obrony Morskiej. Trzeci wątek przypomina działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej. Ostatni odnosi się do Gdyni, budowanych stoczni i żeglugi pasażerskiej. 

Źródło: TVP Poznań fot.: pixabay

Zobacz podobne

Polska i Niemcy ramię w ramię podczas kolejnej akcji lodołamania. „Jesteśmy gotowi na zimę”

KM

Finał Kina Letniego na Stogach

BS

Nowy „Symulator wirtualnej rzeczywistości Portu Gdynia Container Master”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie