Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Przepisy klasyfikacji i budowy łodzi mieszkalnych

W październiku 2021 r. Polski Rejestr Statków opublikował „Przepisy klasyfikacji i budowy łodzi mieszkalnych”. Opublikowane Przepisy PRS są efektem wielomiesięcznych intensywnych prac inspektorów PRS oraz szerokich konsultacji ze środowiskiem eksperckim i producentami tego typu jednostek. Przepisy zostały pozytywnie zaopiniowane i przyjęte przez Radę Techniczną PRS – niezależny organ konsultacyjno-doradczy.

Rekreacja wodna staje się bardziej dostępna również dla osób mniej doświadczonych. Potrzeby rynku turystycznego coraz silniej kierują się ku bezpośredniemu obcowaniu z naturą. W 2020 r. PRS wydał Przepisy dla stacjonarnych obiektów pływających (SOP). Tym razem opracowano przepisy dla innej grupy jednostek. Łodzie mieszkalne – houseboaty, to kategoria jednostek pływających, która bardzo szybko zyskuje na popularności na całym świecie stając się atrakcyjną formą wypoczynku na wodzie. Rośnie zatem potrzeba zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w procesie projektowania, budowy i eksploatacji tego typu jednostek. Zdobywane przez lata doświadczenie PRS w nadzorze nad obiektami morskimi i jednostkami śródlądowymi pozwoliło na stworzenie odpowiednich wymagań technicznych.

Opracowane Przepisy PRS mają zastosowanie dla łodzi mieszkalnych o długości kadłuba mniejszej niż 24 m, z napędem własnym lub bez napędu. Jak określono w wymaganiach łodzie te, przeznaczone do celów mieszkalnych, muszą umożliwić całodobowy pobyt na nich dla nie więcej niż 12 osób. Co istotne, houseboat musi zapewniać podróżującym osobom miejsce do spania i wypoczynku. Tym samym instalacje wodne, sanitarne i elektryczne muszą zapewniać autonomiczność podczas żeglugi i postoju.

W przypadku houseboatów z napędem nowo opracowane Przepisy PRS wskazują, że klasę łodzi mieszkalnej nadaje się jednostkom, dla których stosunek mocy zainstalowanego napędu (wyrażonej w kW) do masy jednostki (wyrażonej w tonach) nie przekracza 10, a maksymalna prędkość osiągana przez łódź nie przekracza 12 km/h.

Polski Rejestr Statków, skupiający grono doświadczonych inspektorów, ekspertów i specjalistów, dzięki rosnącej aktywności na rynku, dostosowuje swoje usługi do potrzeb klientów. Oferowane łodzie mieszkalne, licznie produkowane także w Polsce, stają się alternatywą dla standardowych form wypoczynku. Instalowane na nich systemy grzewcze oraz inne udogodnienia sprawiają, że mogą być one eksploatowane od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a nawet całorocznie. Ich obecność w turystyce znacząco wydłuża sezon aktywności nad wodą.

Pełna treść polskojęzycznej wersji przepisów znajduje się tutaj. Więcej informacji uzyskają Państwo w Inspektoracie Nadzoru Statków Śródlądowych, Jachtów i Łodzi – ki@prs.pl

źródło PRS/ fot.airbnb

Zobacz podobne

29. rocznica utworzenia 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych

Autor

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: poparcie dla Nord Stream 2 było błędem

BS

Ostatnia z sześciu zaplanowanych przez PGNiG na czerwiec dostawa LNG do Terminala w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie