Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Przepisy klasyfikacji i budowy łodzi mieszkalnych

W październiku 2021 r. Polski Rejestr Statków opublikował „Przepisy klasyfikacji i budowy łodzi mieszkalnych”. Opublikowane Przepisy PRS są efektem wielomiesięcznych intensywnych prac inspektorów PRS oraz szerokich konsultacji ze środowiskiem eksperckim i producentami tego typu jednostek. Przepisy zostały pozytywnie zaopiniowane i przyjęte przez Radę Techniczną PRS – niezależny organ konsultacyjno-doradczy.

Rekreacja wodna staje się bardziej dostępna również dla osób mniej doświadczonych. Potrzeby rynku turystycznego coraz silniej kierują się ku bezpośredniemu obcowaniu z naturą. W 2020 r. PRS wydał Przepisy dla stacjonarnych obiektów pływających (SOP). Tym razem opracowano przepisy dla innej grupy jednostek. Łodzie mieszkalne – houseboaty, to kategoria jednostek pływających, która bardzo szybko zyskuje na popularności na całym świecie stając się atrakcyjną formą wypoczynku na wodzie. Rośnie zatem potrzeba zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w procesie projektowania, budowy i eksploatacji tego typu jednostek. Zdobywane przez lata doświadczenie PRS w nadzorze nad obiektami morskimi i jednostkami śródlądowymi pozwoliło na stworzenie odpowiednich wymagań technicznych.

Opracowane Przepisy PRS mają zastosowanie dla łodzi mieszkalnych o długości kadłuba mniejszej niż 24 m, z napędem własnym lub bez napędu. Jak określono w wymaganiach łodzie te, przeznaczone do celów mieszkalnych, muszą umożliwić całodobowy pobyt na nich dla nie więcej niż 12 osób. Co istotne, houseboat musi zapewniać podróżującym osobom miejsce do spania i wypoczynku. Tym samym instalacje wodne, sanitarne i elektryczne muszą zapewniać autonomiczność podczas żeglugi i postoju.

W przypadku houseboatów z napędem nowo opracowane Przepisy PRS wskazują, że klasę łodzi mieszkalnej nadaje się jednostkom, dla których stosunek mocy zainstalowanego napędu (wyrażonej w kW) do masy jednostki (wyrażonej w tonach) nie przekracza 10, a maksymalna prędkość osiągana przez łódź nie przekracza 12 km/h.

Polski Rejestr Statków, skupiający grono doświadczonych inspektorów, ekspertów i specjalistów, dzięki rosnącej aktywności na rynku, dostosowuje swoje usługi do potrzeb klientów. Oferowane łodzie mieszkalne, licznie produkowane także w Polsce, stają się alternatywą dla standardowych form wypoczynku. Instalowane na nich systemy grzewcze oraz inne udogodnienia sprawiają, że mogą być one eksploatowane od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a nawet całorocznie. Ich obecność w turystyce znacząco wydłuża sezon aktywności nad wodą.

Pełna treść polskojęzycznej wersji przepisów znajduje się tutaj. Więcej informacji uzyskają Państwo w Inspektoracie Nadzoru Statków Śródlądowych, Jachtów i Łodzi – ki@prs.pl

źródło PRS/ fot.airbnb

Zobacz podobne

Świętujemy jubileusz – #Morska75

KM

Wody Polskie: jedna trzecia wylotów do rzek nie ma wymaganych zezwoleń

BS

Rosja/ Media: rosyjskie okręty desantowe wpłynęły na Morze Czarne

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie