Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty

Naftoport jednym z największych terminali przeładunkowych na Bałtyku

Naftoport Sp. z o.o. wykonuje przeładunki ropy naftowej i produktów naftowych w Porcie Gdańskim. Spółka jest elementem logistyki dostaw ropy dla polskich i niemieckich rafinerii oraz jej tranzytu, a także lądowo-morskiego przeładunku produktów naftowych.

Terminal Naftoportu czyli „Baza Paliw” jest jedynym w Polsce terminalem morskich przeładunków ropy i największym terminalem przeładunkowym paliw ciekłych oraz jednym z największych naftowych terminali przeładunkowych na Bałtyku.

Infrastruktura Terminalu obejmuje, zlokalizowanych w trzech basenach, pięć stanowisk przeładunkowych o łącznym potencjale 40 mln ton ropy naftowej i paliw płynnych rocznie, m.in. stanowisko „T” przystosowane do obsługi statków o nośności do 300 tys. t.    

Do Bazy Paliw mogą zawijać tankowce wielkości od 6 tys. ton do 300 tys. ton DWT oraz długości do 340 m i zanurzeniu 15 m. Ograniczenie zanurzenia statków obsługiwanych w Bazie do 15 m wynika z niedostatecznej głębokości Cieśnin Duńskich. Wprowadzanie statku do portu odbywa się w asyście holowników, należących do największych i najnowocześniejszych na Morzu Bałtyckim.

Potencjał spółki umożliwia przeładunek ponad 40 mln ton ropy oraz 4 mln ton produktów naftowych w skali roku, zapewniając możliwość pełnego pokrycia potrzeb rafinerii podłączonych do systemu rurociągów „Przyjaźń”.

źródło Naftoport, Pern / fot. Naftoport / mat. filmowy Port Gdańsk

Zobacz podobne

MKiŚ: powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych w Polsce

KM

ORP „Komendant Piłsudski” pierwszym polskim okrętem bojowym na Bałtyku

BS

Norweska komisja podała powód zatonięcia fregaty Helge Ingstad

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie