Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Międzynarodowe działania na rzecz ochrony Bałtyku

20 października 2021 r. w Lubece w Niemczech odbyła się konferencja ministerialna organizowana w ramach Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku – Komisji Helsińskiej (HELCOM).

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wysokiego szczebla Polski, Danii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Rosji oraz Unii Europejskiej. Polskę reprezentował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Tematem przewodnim konferencji były działania zmierzające przywrócenia  dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego, na których będą koncentrowały się prace Komisji Helsińskiej w najbliższych latach.

Podczas wystąpienia minister Marek Gróbarczyk powiedział, że współpraca międzynarodowa w regionie Morza Bałtyckiego na rzecz ochrony środowiska morskiego jest stale aktualna i konieczna.

– Zanieczyszczenia i inne formy degradacji środowiska morskiego nie znają granic, a zatopione obiekty niebezpieczne, w szczególności wraki i broń konwencjonalna oraz chemiczna, nadal stanowią poważne zagrożenie dla środowiska morskiego. Morze Bałtyckie jest naszym wspólnym dobrem, jego ochrona wymaga więc kompleksowego podejścia ekosystemowego – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Ryzyko, które generują zalegające na dnie Bałtyku obiekty niebezpieczne, jest obecnie w Polsce oceniane. Efektem analiz będzie wypracowanie planu działań, który pozwoli na neutralizację zagrożeń. Nie zmienia to faktu, że równocześnie potrzebne są także skoordynowane, zharmonizowane działania regionalne. Wspólne inicjatywy w ramach HELCOM z pewnością mogą sprzyjać wypracowaniu stosownych rozwiązań w skali całego Bałtyku.

Minister Gróbarczyk zaproponował, by w ramach realizacji celów i zadań zaktualizowanego Bałtyckiego Planu Działania (BSAP) wspólnie odpowiedzieć na problemy Bałtyku, wśród których z pewnością należy uwzględnić kwestie zalegających na dnie obiektów niebezpiecznych.

Zwieńczeniem wydarzenia było podpisanie deklaracji ministerialnej i przyjęcie zaktualizowanego Bałtyckiego Planu Działania. Deklaracja ministerialna sygnalizuje najistotniejsze zagadnienia, które pozostają w kręgu zainteresowania HELCOM (eutrofizacja, substancje niebezpieczne, bioróżnorodność). Podkreśla także potrzebę wdrożenia zaktualizowanego BSAP, który został opracowany w oparciu o najnowszą wiedzę naukową  i stanowi strategiczny program HELCOM, zmierzający do osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego w horyzoncie kolejnej dekady. Deklaracja podkreśla też rolę HELCOM w regionalnym i globalnym kontekście ochrony mórz i oceanów.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury fot.: East News

Zobacz podobne

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego w windsurfingu za nami

BS

Budowa Nord Stream 2 spowolniła. Czy fortuna nie sprzyja Fortunie?

JJ

Pozostało 200 metrów. Ostatni etap drążenia tunelu pod Świną

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie