Polski Portal Morski
Aktualności

Złoty spaw Gazociągu Polska-Litwa

Operator gazociągów przesyłowych na Litwie Amber Grid informuje o wykonaniu „złotego spawu” Gazociągu Polska-Litwa. Systemy przesyłowe gazu tych krajów zostały tym samym połączone i zniknie ostatecznie bałtycka wyspa energetyczna.

Gaz popłynie przez GIPL w 2022 roku z przepustowością 2,4 mld m sześc. rocznie w kierunku Polski i 1,9 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy. Po stronie litewskiej zostało ukończone 95 procent budowy.

GIPL został sfinansowany przez polskiego operatora Gaz-System oraz Amber Grid (odpowiednio 422 i 136 mln euro). Zyskał dofinansowanie Unii Europejskiej warte 306 mln euro. Znalazł się na liście Projektów Wspólnego Interesu UE ze względu na to, że połączy rynki gazu krajów bałtyckich z resztą Wspólnoty przez Polskę.

Kraje bałtyckie były zwane bałtycką wyspą energetyczną ze względu na odcięcie od rynku gazu Unii Europejskiej. Ta sytuacja uległa zmianie dzięki połączeniu Balticconnector z Finlandią z 2020 roku, ale połączenie z systemem Europy kontynentalnej będzie możliwe dopiero dzięki GIPL.

Źródło/fot.: https://biznesalert.pl/zloty-spaw-gazociagu-polska-litwa-niebawem-zniknie-calkiem-baltycka-wyspa-energetyczna/?fbclid=IwAR0jX17olwGa2xWMPwJLUovGbRjJWElzo6RKSfEt3-66m2SCoAw4Urrw08E

Zobacz podobne

Most Drogowy na Warcie przejdzie rewolucję. Umowa z wykonawcą podpisana

KM

Olbrzymia inwestycja „Polimery Police” już na półmetku

AB

GAZ-SYSTEM otrzymał pozwolenie na budowę trzeciego zbiornika na Terminalu LNG w Świnoujściu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie