Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG: ważny krok w ramach procedury certyfikacyjnej Nord Stream 2

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz PGNiG Supply & Trading przedstawiły swoje stanowisko w ramach postępowania certyfikacyjnego operatora Nord Stream 2. Spółki podkreśliły ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw gazu do Unii Europejskiej związane z uruchomieniem tego gazociągu.

20 października 2021 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG SA) oraz jej niemiecka spółka zależna PGNiG Supply & Trading (PST) przedstawiły do Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii RFN (niem. Bundesministerium für Wirtschaft und Energie – BMWi) stanowisko w ramach postępowania certyfikacyjnego operatora gazociągu Nord Stream 2. Dotyczyło ono negatywnego wpływu certyfikacji spółki Nord Stream 2 AG w modelu ITO (ang. Independent Transmission Operator, ITO) na bezpieczeństwo dostaw energii w Unii Europejskiej i w poszczególnych państwach członkowskich, w tym w Polsce.

W stanowisku obie Spółki wskazały na okoliczności świadczące o tym, że certyfikacja Nord Stream 2 w modelu ITO zwiększa zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw gazu. Wbrew opinii przedstawionej przez Nord Stream 2 AG, gazociąg nie stanowi dodatkowej trasy dostaw gazu do Europy, a ma na celu ominięcie dotychczasowych tras dostaw gazu z kierunku wschodniego tj. przez Polskę i Ukrainę.

Obie Spółki wskazały ponadto na fakt kontroli spółki Nord Stream 2 AG przez podmiot dominujący, który zdaniem PGNiG SA i PST ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo dostaw energii w Unii Europejskiej i w poszczególnych państwach członkowskich.

– Obecna sytuacja na rynku gazu w Unii Europejskiej pokazuje, jak dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dostaw jest projekt Nord Stream 2 – powiedział Prezes PGNiG SA Paweł Majewski. – Sugerowanie możliwości zapewnienia dodatkowej podaży gazu wyłącznie poprzez gazociąg Nord Stream 2 jest przejawem nacisku na prowadzony proces certyfikacji i dowodzi, że projekt motywowany jest wolą ominięcia dotychczasowych tras tranzytowych. Wobec niewykorzystywanych mocy przesyłowych istniejących gazociągów, Nord Stream 2 nie jest potrzebny do zwiększenia dostaw gazu do państw Unii Europejskiej.

Analiza wpływu na bezpieczeństwo dostaw energii w Unii Europejskiej i w poszczególnych państwach członkowskich stanowi jeden z elementów procedury certyfikacji. Postępowanie w tej sprawie prowadzi BMWi, które ma przedstawić swoją opinię do 8 grudnia 2021 roku. Ocena pozostałych przesłanek zostanie przeprowadzona przez niemiecki organ regulacyjny – Federalną Agencję ds. Sieci (niem. Bundesnetzagentur – BNetzA). W toku postępowania PGNiG SA i PST konsekwentnie podnoszą, że Nord Stream 2 AG nie spełnia formalnych i merytorycznych przesłanek do certyfikacji w preferencyjnym modelu ITO. Pełne stanowisko w tej sprawie Spółki przedstawią bezpośrednio BNetzA.

źródło PGNiG

Zobacz podobne

 Zaczyna się budowa terminalu LNG w greckim Aleksandropolis

BS

ORP Iskra – relacja z przebiegu praktyk pod żaglami

Autor

PGZ: wybrano potencjalnych dostawców systemu walki dla fregat Miecznik

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie