Polski Portal Morski
Aktualności

Oceanograf znowu na morzu

Statek badawczy UG R/V Oceanograf odbył pierwszy rejs badawczy po remoncie. Naukowcy przeprowadzili badania biologiczne oraz hydrologiczne i realizują kolejne rejsy.

Zbudowany zaledwie 5 lat temu katamaran R/V Oceanograf to, jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, najnowocześniejsza i najwszechstronniejsza jednostka badawcza na Bałtyku.

Jednostka przeszła właśnie trwający miesiąc remont klasowy – pierwszy po pięciu latach pracy.

„Poszczególne elementy zostały sprawdzone przez odpowiednie służby. Na statku nie było większych usterek” – mówi Filip Dąbrowski z Biura Pełnomocnika Rektora ds. Infrastruktury Morskiej.

„Uwagi wymagało kilka elementów jak np. część posadzek w najbardziej uczęszczanych miejscach. Odświeżono i „przebanderowano” zewnętrzne poszycie statku wraz ze zmianą loga” – dodaje.

Po remoncie wykonanym przez firmę NET MARINE – Marine Power Service Sp. z o.o., na terenie stoczni MW w Gdyni statek został dopuszczony do eksploatacji na kolejnych pięć lat.

W czasie pierwszego rejsu pracownicy oraz studenci Instytutu Oceanografii UG prowadzili badania w dziewięciu punktach Zatoki Puckiej.

„Przeprowadzono sprawdzenie stanu siedlisk ryb przydennych w rejonie Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu Kosakowo” – mówi prof. Mariusz Sapota, dyrektor Instytutu Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii.

„Zbadano min. pokrycie dna przez makrofity, pobierając próbki roślin oraz podstawowe parametry hydrologiczne wody: temperaturę, zasolenie oraz natlenienie. W pracach wykorzystano pojazd podwodny oraz dokonano także połowu ryb w tym rejonie” – dodaje.

W obszarach od powierzchni do dna, z pomocą specjalnych sond badacze określili temperaturę, zasolenie i natlenienie wody.

W każdym z punktów przeprowadzili także połowy ryb, które później dokładnie przebadali.

Jednostka kontynuuje pracę.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zobacz podobne

Nowy podwodny robot dla Lotos Petrobaltic

BS

Egipt to przyszłościowy partner ws. zakupu LNG

KM

Postęp prac prz budowie Hali Kadłubowej PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie