Polski Portal Morski
Aktualności

Oceanograf znowu na morzu

Statek badawczy UG R/V Oceanograf odbył pierwszy rejs badawczy po remoncie. Naukowcy przeprowadzili badania biologiczne oraz hydrologiczne i realizują kolejne rejsy.

Zbudowany zaledwie 5 lat temu katamaran R/V Oceanograf to, jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, najnowocześniejsza i najwszechstronniejsza jednostka badawcza na Bałtyku.

Jednostka przeszła właśnie trwający miesiąc remont klasowy – pierwszy po pięciu latach pracy.

„Poszczególne elementy zostały sprawdzone przez odpowiednie służby. Na statku nie było większych usterek” – mówi Filip Dąbrowski z Biura Pełnomocnika Rektora ds. Infrastruktury Morskiej.

„Uwagi wymagało kilka elementów jak np. część posadzek w najbardziej uczęszczanych miejscach. Odświeżono i „przebanderowano” zewnętrzne poszycie statku wraz ze zmianą loga” – dodaje.

Po remoncie wykonanym przez firmę NET MARINE – Marine Power Service Sp. z o.o., na terenie stoczni MW w Gdyni statek został dopuszczony do eksploatacji na kolejnych pięć lat.

W czasie pierwszego rejsu pracownicy oraz studenci Instytutu Oceanografii UG prowadzili badania w dziewięciu punktach Zatoki Puckiej.

„Przeprowadzono sprawdzenie stanu siedlisk ryb przydennych w rejonie Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu Kosakowo” – mówi prof. Mariusz Sapota, dyrektor Instytutu Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii.

„Zbadano min. pokrycie dna przez makrofity, pobierając próbki roślin oraz podstawowe parametry hydrologiczne wody: temperaturę, zasolenie oraz natlenienie. W pracach wykorzystano pojazd podwodny oraz dokonano także połowu ryb w tym rejonie” – dodaje.

W obszarach od powierzchni do dna, z pomocą specjalnych sond badacze określili temperaturę, zasolenie i natlenienie wody.

W każdym z punktów przeprowadzili także połowy ryb, które później dokładnie przebadali.

Jednostka kontynuuje pracę.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zobacz podobne

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1000 na Darze Młodzieży

AB

Port Szczecin bogatszy o nowe nabrzeża

KM

Wycieczkowy lodołamacz LNG

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie