Polski Portal Morski
Aktualności

Pomorskie/ Ponad 1,2 mld zł z Rządowego Funduszu Polski Ład dla samorządów w regionie

Ponad 1, 2 mld zł otrzyma woj. pomorskie w ramach pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – poinformował w poniedziałek wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

„To dla nas bardzo ważny dzień. Dzisiaj pan premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Do pomorskich samorządów trafi łącznie ponad 1 mld 213 mln złotych na realizację 200 zadań. To już kolejny program, obok Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg czy Funduszu Inwestycji Lokalnych, który wesprze samorządy w rozwoju i realizacji lokalnych przedsięwzięć” – powiedział podczas konferencji prasowej Dariusz Drelich.

Poinformował, że największym beneficjentem środków została Gmina Miasta Gdańska, która otrzymała ponad 80,7 mln zł datacji na przebudowę fragmentu drogi wojewódzkiej 218 – czyli ul. Kielnieńskiej (odcinek od obwodnicy S6 do wiaduktu kolejowego na styku obwodowej Trójmiasta i Metropolitalnej).

Ponad 78,6 mln zł dofinansowania otrzymał samorząd województwa. Za ponad 63 mln zł przebudowana zostanie kluczowa droga na Mierzei Wiślanej w związku z budową kanału żeglugowego. Chodzi o 17,27 km drogi wojewódzkiej nr 501 na odcinku Stegna – Krynica Morska. Pozostałe środki zostaną wykorzystane na adaptację zabytkowego Spichlerza w Słupsku na cele kulturalne, społeczne, edukacyjne i turystyczne.

„Cieszymy się, że blisko 80 milionów złotych trafi do samorządowy województwa i te dwie największe inwestycje, które zostały zgłoszone do programu, znalazły finansowanie i będą realizowane” – powiedział wojewoda.

Dodał, że do Gdyni trafi 35 mln zł na realizację dwóch zadań związanych z infrastrukturą drogową – przebudowę ul. Starowiejskiej oraz remont odcinka ul Abrahama od skrzyżowania z ul. Starowiejską do skrzyżowania z ul. 10 Lutego (5 mln zł), a także rozbudowę ulicy Chwarznieńskiej w obrębie dzielnicy Witomino i budowę drogi rowerowej w ulicy Rolniczej (30 mln zł). Natomiast Sopot otrzyma ponad 15 mln zł na przebudowę układu drogowego w ul. 3 Maja.

„Także inne miasta otrzymają środki na realizację najważniejszych inwestycji strategicznych. W Wejherowie powstanie nowa droga, która połączy miasto z trasą S6 i miejscowościami nadmorskimi. Starogard Gdański otrzyma 26 milionów złotych na budowę Centrum Kulturalnego Kociewie” – powiedział.

Wojewoda wyjaśnił, że najwięcej środków w regionie zostanie przeznaczonych na inwestycje w infrastrukturę drogową – w sumie ponad 642 mln zł. Na drugim miejscu znalazły się inwestycje dotyczące infrastruktury wodno-kanalizacyjnej – łącznie 227,9 mln zł. Kolejne miejsca zajmują inwestycje związane poprawą infrastruktury: turystycznej – 85,7 mln zł, sportowej 72,6 mln zł, edukacyjnej- 70,6 mln zł.

Jak przekazał wojewoda, w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony kolejny nabór rządowego programu dla samorządów Polski Ład.

„Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to kolejny dowód na to, że rząd niczego nie zabiera samorządom, a sprawiedliwie i solidarnościowo dzieli środki budżetowe i pozabudżetowe. Zachęcamy samorządy do składania wniosków. Te rządowe środki są prawdziwym kołem zamachowym dla dalszego rozwoju gospodarczego naszego regionu” – mówił poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w poniedziałek, że Program Inwestycji Strategicznych jest programem wyjątkowym i bezprecedensowym. „Program rządowy Polski Ład, program inwestycji dla samorządów o wielkości powyżej 23 mld zł, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat, w czasach wolniej Polski. To program, który ma szansę zmienić oblicze naszych miast, wiosek, miasteczek, województw, powiatów, gmin” – powiedział.

Źródło: PAP fot.: BGK

Zobacz podobne

Zakup okrętów podwodnych z napędem jądrowym dla Australii to konieczna odpowiedź na zbrojenia w regionie Azji i Pacyfiku

BS

Marek Gróbarczyk: przeładunki w polskich portach wzrosły o 9 proc. do 113 mln ton

KM

Palenie blach pod budowę Statku Pożarniczego Strażak-28 dla ZMPSiŚ SA

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie