Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Zgrupowanie minersko-zaporowe podziałów EOD wojsk inżynieryjnych DG RSZ

W dniach 18-23 października w obiektach szkoleniowych 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu, zrealizowano zgrupowanie minersko-zaporowe dla pododdziałów EOD (Explosive Ordnance Disposal) wojsk inżynieryjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W kolejnej edycji zgrupowania poligonowego zespołów EOD Wojska Polskiego wzięli również udział żołnierze z Grup Nurków Minerów 12. i 13. Dywizjonu Trałowców wchodzących w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

W tegorocznym szkoleniu doskonalono taktykę, technikę i procedury (TTPs) w czasie realizacji zadań zwalczania improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED). Celem zgrupowania było sprawdzenie zachowania żołnierzy podczas bojowych realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego oraz neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.  Doskonalono procedury posługiwania się sprzętem minerskim i środkami pirotechnicznymi będącymi na wyposażeniu grup EOD.

W ramach szkolenia nurkowie z 8.FOW wykorzystywali środki minersko-zaporowe do unieszkodliwiania improwizowanych urządzeń wybuchowych stosowanych przez przeciwnika.  Realizowane zadana są również elementem przygotowywania Grup Nurków Minerów do udziału w narodowych i międzynarodowych ćwiczeń mających na celu rozpoznanie, identyfikację oraz neutralizację zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Ważnym aspektem ćwiczeń była również wymiana doświadczeń i współdziałanie pododdziałów EOD charakteryzujących się odmiennym zakresem działań. W szkoleniu wzięli udział operatorzy EOD z  Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy MSWiA przy maksymalnym zachowaniu realizmu.

W Marynarce Wojennej istnieją dwie Grupy Nurków –Minerów. Wchodzą one w skład 12. i 13. Dywizjonu Trałowców ( 8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu ). Poza tym, w strukturach etatowych 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia znajdują się specjaliści od prac podwodnych – nurkowie inżynierii. Są oni zawsze gotowi interweniować gdy wystąpi zagrożenie pod wodą.

Źródło/fot.: Marynarka Wojenna RP

Zobacz podobne

Na Akademii Marynarki Wojennej świętowanie Niepodległej rozpoczęte

KM

Atakuje was „Piorun”… Historia zatopienia „Bismarcka”

AB

Polskie rezerwy gazu coraz większe. Magazyny są zapełnione w 90 procentach

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie