Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Zgrupowanie minersko-zaporowe podziałów EOD wojsk inżynieryjnych DG RSZ

W dniach 18-23 października w obiektach szkoleniowych 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu, zrealizowano zgrupowanie minersko-zaporowe dla pododdziałów EOD (Explosive Ordnance Disposal) wojsk inżynieryjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W kolejnej edycji zgrupowania poligonowego zespołów EOD Wojska Polskiego wzięli również udział żołnierze z Grup Nurków Minerów 12. i 13. Dywizjonu Trałowców wchodzących w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

W tegorocznym szkoleniu doskonalono taktykę, technikę i procedury (TTPs) w czasie realizacji zadań zwalczania improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED). Celem zgrupowania było sprawdzenie zachowania żołnierzy podczas bojowych realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego oraz neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.  Doskonalono procedury posługiwania się sprzętem minerskim i środkami pirotechnicznymi będącymi na wyposażeniu grup EOD.

W ramach szkolenia nurkowie z 8.FOW wykorzystywali środki minersko-zaporowe do unieszkodliwiania improwizowanych urządzeń wybuchowych stosowanych przez przeciwnika.  Realizowane zadana są również elementem przygotowywania Grup Nurków Minerów do udziału w narodowych i międzynarodowych ćwiczeń mających na celu rozpoznanie, identyfikację oraz neutralizację zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Ważnym aspektem ćwiczeń była również wymiana doświadczeń i współdziałanie pododdziałów EOD charakteryzujących się odmiennym zakresem działań. W szkoleniu wzięli udział operatorzy EOD z  Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy MSWiA przy maksymalnym zachowaniu realizmu.

W Marynarce Wojennej istnieją dwie Grupy Nurków –Minerów. Wchodzą one w skład 12. i 13. Dywizjonu Trałowców ( 8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu ). Poza tym, w strukturach etatowych 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia znajdują się specjaliści od prac podwodnych – nurkowie inżynierii. Są oni zawsze gotowi interweniować gdy wystąpi zagrożenie pod wodą.

Źródło/fot.: Marynarka Wojenna RP

Zobacz podobne

PGNiG konsekwentnie zabezpiecza dostawy gazu ziemnego z Norwegii dla Polski

BS

Wrak z dna Motławy będzie pływać do Szkocji po beczkowaną whisky

BS

Gróbarczyk: w ciągu dwóch miesięcy specustawa dot. ochrony wód

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie