Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Zabytki z toru wodnego Szczecin – Świnoujście na Nowym Świecie

Od 28 października do 5 listopada w holu budynku przy ul. Nowy Świat 6/12 będzie można oglądać wielkoformatową wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Oprócz plansz dokumentujących najciekawsze znaleziska, np. średniowieczny miecz z pochwą, będą również pokazane cenne eksponaty. Wśród nich gwiazdowy silnik lotniczy samolotu bombowegoBoeing B-17 Flying Fortress z czasów drugiej wojny światowej.

W trakcie ,,Modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m” przez Urząd Morski w Szczecinie z Odry wydobyto 100 ton obiektów zabytkowych. To jest ewenement w skali powojennej historii kraju. Zabytki udało się ocalić dzięki współpracy Urzędu Morskiego w Szczecinie z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Dziedzictwo Morza.

Dzięki współpracy archeologów, muzealników oraz pasjonatów udało się zidentyfikować wiele wydobytych przedmiotów. Na wystawie prezentowana jest historia oraz teraźniejszość często bardzo wyjątkowych obiektów. W sumie wydobyto 44 053 przedmiotów ferromagnetycznych (o masie ponad 20 kg) w tym 1687 szt. obiektów niebezpiecznych. 

Ewenementem jest znalezienie i wydobycie ponad 100 tonobiektów o charakterze zabytkowym. Udało się uratować wiele niezwykle cennych zabytków, zarówno techniki militarnej a przede wszystkim morskiej: około 100 różnego rodzaju kotwic, niektóre o masie kilku ton, boje, elementy wyposażenia łodzi rybackich. 

W trakcie prac saperskich znajdowano bomby, amunicję oraz niewypały i niewybuchy – wydobyto 1687 sztuk. Wydobyto wiele różnego rodzaju i typu uzbrojenia, w tym broń i osobiste wyposażenie żołnierzy. Wśród pozostałości pamietających czasy II wojny światowej warto wymienić wydobyte elementy niemieckiego pancernika Lützow, zbombardowanego przez brytyjskie samoloty w kwietniu 1945 r. w Świnoujściu m.in. bombami Tallboy. 

Wydobytą ciekawostką są pozostałości amerykańskiego czterosilnikowego samolotu bombowego dalekiego zasięgu Boeing B-17 Flying Fortress: m.in. trójłopatowe śmigło, gwiazdowy silnik lotniczy Wright R-1820-97 Cyclone serii G oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning 50 cal M2. Bombowiec został zestrzelony 7 października 1944 r., podczas nalotu na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach. Na pokładzie znajdowało się 11 członków załogi, 4 do dzisiaj jest uważanych za zaginionych.

Wystawa, której inauguracja ma miejsce na Nowym Świecie, w siedzibie b. Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a obecnie części resortu Infrastruktury – jest zwieńczeniem tej współpracy. Oprócz wspomnianych wcześniej instytucji w organizację wystawy zaangażował się portal Polska Morska oraz Klaster Morski Pomorza Zachodniego, Urząd Żeglugi Śródlądowej Szczecin i Wrocław, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz DIVO. Resort Infrastruktury od początku patronuje temu przedsięwzięciu. 

Wystawa składa się z 25 plansz oraz „żywych” eksponatów. Będzie prezentowana w wielu miejscach w kraju, m.in. w Szczecinie, Wrocławiu, Kołobrzegu czy Elblągu. Na Nowym Świecie 6/12 będzie można ją zwiedzać od 28 października do 5 listopada.   

Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin obejmuje pogłębienie toru wodnego do 12,5 m na odcinku ok. 62 km. Projekt jest realizowany przy wsparciu funduszy unijnych, a jego całkowita wartość wynosi ok. 1,4 mld złotych. Inwestycja zakończy się w 2022 r.

PJ

PJ

Zobacz podobne

Przewodnicząca KE: Nord Stream 2 nie pomoże w modernizacji Rosji

BS

Do końca układania Nord Stream 2 zostało mniej niż 10 km

JJ

Gdańsk/ Ostrzeżenie przed sztormem i przekroczeniu stanów ostrzegawczych wód Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie