Polski Portal Morski
Aktualności

Orlen Lietuva podpisał umowę z Petrofac ws. budowy instalacji pogłębionego przerobu ropy w Możejkach

W środę Orlen Lietuva podpisał umowę na budowę instalacji pogłębionego przerobu ropy w Możejkach ze spółką Petrofac – poinformował PKN Orlen w komunikacie. Dodano, że całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 641 mln euro.

„27 października 2021 roku AB Orlen Lietuva podpisała umowę na budowę instalacji „Bottom of Barrel” w formule EPC Engineering, Procurement and Construction w zakładzie produkcyjnym Orlen Lietuva w Możejkach ze spółką Petrofac Limited z siedzibą w Londynie” – podał Orlen w środowym komunikacie.

Dodano, że całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 641 mln euro i ma zostać zakończona do końca 2024 roku. Orlen dodał, że według szacunków, po zrealizowaniu inwestycji, zysk operacyjny EBITDA Orlen Lietuva może wzrosnąć o ok. 68 mln euro rocznie.

Orlen przekazał, że oferta Petrofac była najbardziej atrakcyjna w przeprowadzonym postępowaniu przetargowym. Dodano, że zgodnie z obowiązującym na Litwie prawem, wybór wykonawcy tej inwestycji również zweryfikowała Litewska Komisja przy Kancelarii Premiera do spraw Spółek Strategicznych.

Przypomniano, że w realizację inwestycji w pogłębiony przerób ropy aktywnie zaangażował się litewski rząd. W lipcu br. spółka Orlen Lietuva podpisała z Ministerstwem Energetyki Litwy list intencyjny, w którym strona litewska zadeklarowała sprawdzenie sposobów partycypacji w jego realizacji, a także dołożenie starań, by wobec projektu zostały zastosowane ulgi.

Orlen Lietuva należy do Grupy Orlen i obsługuje jedyną rafinerię w regionie. Płocki koncern przekonuje, że inwestowanie w jej rozwój przynosi także korzyści dla gospodarki Litwy, szczególnie, że Orlen Lietuva to jeden z największych płatników podatków na Litwie. W 2020 r. do budżetu Litwy spółka wpłaciła ponad 566 mln euro z tytułu podatków. ORLEN Lietuva zatrudnia bezpośrednio 1,5 tys. osób, a kolejne 4,5 tys. osób to pracownicy zewnętrznych firm usługowych i podwykonawczych.

Petrofac to brytyjska firma z sektora energetycznego, która jest wiodącym dostawcą usług dla międzynarodowego przemysłu naftowego i gazowego. Do tej pory firma zrealizowała ponad 200 dużych projektów na całym świecie, m.in. na terenach omańskiej pustyni, Arktyce i Morzu Północnym. Wśród zrealizowanych inwestycji są: zakłady przetwarzania gazu, rafinerie czystych paliw, morskie elektrownie wiatrowe oraz projekty wodorowe. Wśród dotychczasowych partnerów firmy Petrofac Limited są m.in. Shell, Basrah Oil Company (BOC), Bonatti, CO2 Capsol, Infinite Blue Energy Group (IBE), Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), ONEgas. 

Źródło: PAP fot.: rekvizitiat.lt

Zobacz podobne

RSnW: szczecińska stocznia w 1981 roku. Napięcie, niepewność i determinacja

KM

Gaz-System: mimo pandemii projekt Baltic Pipe idzie zgodnie z planem

MZ

Stopień Wodny Przegalina zyskał nowe, wielowymiarowe oblicze

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie