Polski Portal Morski
Aktualności

Hiszpania zwiększy transport LNG statkami w związku z zamknięciem gazociągu w Afryce Płn.

Władze Hiszpanii zwiększą odbiór ciekłego gazu ziemnego (LNG) statkami w związku z planowanym przez Algierię zamknięciem gazociągu w Afryce Północnej. Rurociąg Maghreb-Europa (GME) ma wstrzymać przesyłanie surowca do Maroka 31 października.

Jak poinformowała w czwartek trzecia wicepremier w rządzie Pedro Sancheza, a zarazem minister ds. ekologii i demografii Teresa Ribera, jej środowa podróż do Algieru “zakończyła się sukcesem”. Wyjaśniła, że władze algierskie zobowiązały się do kontynuowania przesyłu gazu ziemnego drugim rurociągiem: przez MorzeŚródziemne do Almerii w południowo-wschodniej Hiszpanii i do utrzymania dostaw zbiornikowcami.

Sprecyzowała, że rząd algierski zobowiązał się zrekompensować Hiszpanii ilość odbieranego dotychczas surowca gazociągiem Maghreb-Europa wysyłką większej liczby statków z LNG.

Tymczasem, jak wskazał w czwartek stołeczny dziennik “El Mundo”, w obliczu zwiększającego się uzależnienia Hiszpanii od Algierii jako dostawcy gazu ziemnego władze w Madrycie zamierzają dywersyfikować źródła pozyskiwania błękitnego paliwa.

Źródła w rządzie Sancheza potwierdziły gazecie, że w najbliższych miesiącach Hiszpania zwiększy liczbę zakontraktowanych zbiornikowców z LNG, którymi sprowadzać będzie gaz z Kataru, Nigerii i USA. Z państw tych Hiszpania już wcześniej pozyskiwała surowiec w postaci skroplonej.

“Rząd Sancheza planuje sprowadzić pomiędzy listopadem a marcem 136 statków z LNG, czyli o 58 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem w minionym roku” – oszacował “El Mundo”.

Gazeta wskazuje, że zabiegi gabinetu Sancheza dotyczące większego zakontraktowania dostaw gazu morzem wynikają nie tylko z rychłego zamknięcia gazociągu Maghreb-Europa wskutek nasilającego się konfliktu algiersko-marokańskiego, ale również z powodu szybko rosnących cen energii na światowych rynkach.

Zbiornikowce LNG mają obecnie 49,4 proc. udziału w dostawach gazu ziemnego do Hiszpanii. Pozostała część trafia tam dwoma rurociągami z Algierii, która zaopatruje Hiszpanię w ponad 42 proc. kierowanego tam z zagranicy surowca.

Źródło: PAP fot.: CNG-LNG

Zobacz podobne

Rosja zamyka dla żeglugi część Morza Czarnego

BS

Gazprom ogłosił, że wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę

JJ

Gaz ziemny tanieje do 68,26 euro za MWh

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie