Polski Portal Morski
Extra

Polska Liga Żeglarska gotowa na sezon 2022

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat, regulamin i otworzyli zapisy na sezon 2022. Bez zmian pozostają dwa poziomy rozgrywek oraz 4 rundy na każdym z nich. W kwietniu planowane są kwalifikacje dla nowych klubów. W lidze wystartuje 36 klubów, zgłoszenia do 15 listopada.

Zasady rywalizacji w Lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Zawodnicy dostają do dyspozycji flotę identycznych nowoczesnych genakerowych jachtów regatowych klasy RS21.

– Dostarczamy zawodnikom jednakowe jachty, więc o wyniku decydują umiejętności, taktyka i pewnie trochę szczęścia. Poza tym jest to ekonomiczna forma udziału w rywalizacji na wysokim sportowym poziomie. Poza wpisowym dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu załogi, ale sumując wszystkie koszty, sezon startów w Lidze wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, obsługi, slipowania, zakupu żagli, remontów i wymiany osprzętu – wyjaśnia Maciek Cylupa, dyrektor cyklu.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ, a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, Kilonii, St. Moritz i Porto Cervo. 4 najgorsze kluby w Ekstraklasie spadną do 1 Ligi, a w ich miejsce awansują najlepsze 4 kluby z 1 Ligi.

Sezon 2021 był dla Polskiej Ligi Żeglarskiej trudnym sprawdzianem. Przełomową informacją było ogłoszone przez organizatorów w marcu nowej floty dziewięciu jednakowych, nowoczesnych jachtów klasy RS21. Ta zmiana spowodowała podniesienie poziomu sportowego i pozwoliła na powiększenie obu poziomów Ligi z 12 do 18 zespołów w każdym. Pomimo tego, wzrost liczby zgłoszeń był imponujący i potrzebne było rozegranie kwalifikacji do 1 Ligi, w których cztery załogi pożegnały się z udziałem w tegorocznej rywalizacji. Finalnie na liniach startu stanęło 36 klubów, podzielonych na Ekstraklasę i 1 Ligę, które wzięły udział w 4 rundach rozegranych w Sopocie, Gdyni, Szczecinie i Warszawie.

Świeżo opublikowany kalendarz regat na sezon 2022 przewiduje ponownie po cztery rundy dla każdego poziomu Ligi oraz rozegranie kwietniowych kwalifikacji w przypadku dużej liczby zgłoszeń od nowych klubów. Rundy odbędą się:Ekstraklasa:

  • 1 runda – 21-22 maja
  • 2 runda – 2-3 lipca
  • 3 runda – 27-28 sierpnia
  • 4 runda – 24-25 września

1 Liga

  • 1 runda – 28-29 maja
  • 2 runda – 9-10 lipca
  • 3 runda – 20-21 sierpnia
  • 4 runda – 17-18 września

Kwalifikacje do 1 Ligi odbędą się  23-24 kwietnia.

Podobnie jak w obecnym sezonie Polska Liga Żeglarska planuje transmitowanie przebiegu wyścigów na żywo z komentarzem na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube. Dodatkowo od 5 sezonów regaty można śledzić w systemie SAP Sailing Analitics. 

Rozwinięcie części medialnej zostało w obecnym sezonie docenione przez zawodników i kibiców. Bardzo dobre recenzje zebrały też nowe jachty RS21. Wygodna formuła regat, która gwarantuje jednakowe jachty dostarczone i serwisowane przez organizatora jest formatem zyskującym ogromną popularność w całym żeglarskim świecie, a polskie załogi coraz lepiej radzą sobie w międzynarodowych ligowych rozgrywkach. Kolejny sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej zapowiada się ekscytująco. Wszystkie informacje i regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.plOrganizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

źródło pya.org/ fot .Gwidon Libera

Zobacz podobne

Orlen na 44. miejscu w rankingu „Fortune 500 Europe”

AB

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej; budowa nowego obiektu trwa

AB

Powstają pierwsze metry tunelu pod Świną

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie