Polski Portal Morski
Aktualności

Putin: Rosja zacznie napełniać zbiorniki gazu w UE po 8 listopada

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał kontrolowanemu przez Kreml Gazpromowi, by zaczął pompować gaz do zbiorników w Europie, gdy uzupełni rosyjskie rezerwy. Szef koncernu naftowego Aleksiej Miller powiedział, że zapełnianie rosyjskich zbiorników zakończy się 8 listopada.

Putin oznajmił podczas transmitowanego w telewizji posiedzenia rządu, że przesyłanie gazu do UE poprawi sytuację na europejskich rynkach energetycznych.

Reuters przypomina, że braki rezerw energetycznych i zwiększony popyt sprawiły, że ceny gazu wzrosły gwałtownie, a na giełdzie gazowych kontraktów terminowych w Rotterdamie podskoczyły o 365 proc. od początku roku.

Podczas wystąpienia na forum energetycznym w połowie października Putin powiedział, że teza, iż Rosja używa energii jako broni, jest absurdem.

Jak skomentowała jednak AFP, Putin odrzuca wszelką odpowiedzialność za rekordowy wzrost cen gazu, a jednocześnie „trzyma rękę na kurku” z surowcem, chcąc zmusić Europę do ponownego zawierania z jego krajem kontraktów długoterminowych.

Europejscy kontrahenci oceniają, że Kreml korzysta z tego, że nastąpił niedobór gazu, i świadomie nie zwiększył od razu eksportu surowca, by wywrzeć presję na Europę i zmusić ją do polegania na długoterminowych umowach z Rosją – napisała francuska agencja. 

źródło PAP/fot. Vasily Merkushev/fotolia.pl

Zobacz podobne

Gazprom: przesył surowca gazociągiem jamalskim będzie wstrzymany od 6 do 10 lipca

BS

Potrzebne są szybkie decyzje dla przemysłów typu offshore

Autor

Rzecznik Kremla: sankcje wobec Nord Stream 2 to element wojny hybrydowej

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie