Polski Portal Morski
Aktualności

Putin: Rosja zacznie napełniać zbiorniki gazu w UE po 8 listopada

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał kontrolowanemu przez Kreml Gazpromowi, by zaczął pompować gaz do zbiorników w Europie, gdy uzupełni rosyjskie rezerwy. Szef koncernu naftowego Aleksiej Miller powiedział, że zapełnianie rosyjskich zbiorników zakończy się 8 listopada.

Putin oznajmił podczas transmitowanego w telewizji posiedzenia rządu, że przesyłanie gazu do UE poprawi sytuację na europejskich rynkach energetycznych.

Reuters przypomina, że braki rezerw energetycznych i zwiększony popyt sprawiły, że ceny gazu wzrosły gwałtownie, a na giełdzie gazowych kontraktów terminowych w Rotterdamie podskoczyły o 365 proc. od początku roku.

Podczas wystąpienia na forum energetycznym w połowie października Putin powiedział, że teza, iż Rosja używa energii jako broni, jest absurdem.

Jak skomentowała jednak AFP, Putin odrzuca wszelką odpowiedzialność za rekordowy wzrost cen gazu, a jednocześnie „trzyma rękę na kurku” z surowcem, chcąc zmusić Europę do ponownego zawierania z jego krajem kontraktów długoterminowych.

Europejscy kontrahenci oceniają, że Kreml korzysta z tego, że nastąpił niedobór gazu, i świadomie nie zwiększył od razu eksportu surowca, by wywrzeć presję na Europę i zmusić ją do polegania na długoterminowych umowach z Rosją – napisała francuska agencja. 

źródło PAP/fot. Vasily Merkushev/fotolia.pl

Zobacz podobne

Orlen. Jak dostać się na platformę morską?

AB

Incydent na Morzu Południowochińskim między siłami morskimi Filipin i Chin

BS

Wiceszef portu Szczecin-Świnoujście: w br. przez terminal LNG chcemy sprowadzić ok. 8 mld m sześc. gazu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie