Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski

Grupa Azoty: ok. 2,7 mld zł do 2030 r. na projekty zielone i dekarbonizacyjne

Grupa Azoty zaprezentowała strategię do 2030 r. Zakłada w niej uruchomienie projektu „Zielone Azoty”, redukcję emisji, dekarbonizację, budowę OZE, technologie wodorowe i ewentualne użycie źródeł jądrowych. Nakłady na te projekty mają wynieść ok. 2,7 mld zł.

Jak poinformowały Azoty w prezentacji strategii, celem projektu „Zielone Azoty” jest ograniczenie użycia energii elektrycznej „systemowej” produkowanej z węgla do poziomu poniżej 50 proc. energii łącznie zużywanej. Prowadzone mają być działania w kierunku osiągnięcia do 2030 r. statusu wytwórcy energii zeroemisyjnej. Planowane inwestycje w obszarze OZE będą realizowane głównie na własnych aktywach, grupa nie wyklucza zaangażowania się w projekty zewnętrzne. Zgodnie z założeniami, łączna moc nowych OZE w 2030 r. osiągnie w przybliżeniu 300 MW.

Grupa Azoty szacuje, że dzięki planowanym inwestycjom uniknie kosztu zakupu energii o wartości ponad 200 mln zł w skali roku, a średni udział OZE w produkcji energii elektrycznej wyniesie 40 proc. – napisano w prezentacji.

Jednym z filarów projektu „Zielone Azoty” ma być aktywność Grupy w rozwoju europejskiego rynku wodorowego, a grupa do 2024 r. przeprowadzi również analizy dotyczące budowy w siatkach swoich największych fabryk małych, modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W ocenie Azotów, elektrownie takie umożliwiałyby stabilizację struktury wytwarzania energii w grupie i gwarantowałyby konkurencyjną cenę mediów energetycznych.

Zgodnie ze strategią głównymi celami w obszarze energetyki będą dywersyfikacja źródeł energii i odchodzenie od źródeł węglowych, głównie na rzecz OZE, a przejściowo w kierunku gazu. Grupa ma dążyć do maksymalizacji wykorzystania synergii między energetyką i instalacjami chemicznymi np. w obszarze produkcji energii z ciepła procesów chemicznych.

Program dekarbonizacyjny ma pozwolić na obniżenie szacowanej emisji CO2 w 2030 r. o ponad 800 tys. ton w stosunku do roku 2020 oraz o 3,7 mln ton rocznie w stosunku do referencyjnego w UE roku 1990. Azoty zakładają też, że emisja CO2 względem 2020 r. zostanie zredukowana o 34 proc. w obszarze własnej energetyki i o 51 proc. dla energii elektrycznej nabywanej z zewnątrz. Zgodnie ze strategią, do 2030 r. nastąpi redukcja zużycia węgla w Grupie o 65 proc. w stosunku do roku 2020.

Nowym segmentem Grupy Azoty będą poliolefiny, czyli obszar powstającego projektu Polimery Police. Głównymi celami w tym obszarze będą m.in. rozpoczęcie działalności i osiągnięcie stabilnej pozycji rynkowej na rynku polipropylenu, a także rozwój na rynku zaawansowanych produktów polimerowych.

W segmencie tworzyw poliamidowych nowe produkty będą powstawać, w większym stopniu niż dziś, z wykorzystaniem recyklingu odpadów – zarówno z własnych instalacji produkcyjnych Grupy Azoty, jak również tych pozyskiwanych z rynku zewnętrznego.

Inwestycje strategiczne mają być finansowane poprzez obligacji lub celowe kredyty, wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy i innych planowanych mechanizmów wsparcia oraz wydłużenie finansowania korporacyjnego poprzez przedłużenie obecnych lub zawarcie nowych umów finansowania korporacyjnego.

Planowany poziom wydatków na badania, rozwój, instalacje pilotażowe i innowacje w Grupie Azoty w 2030 roku szacowany jest na 2-3 proc. przychodów grupy kapitałowej.

źródło PAP/ fot. Grupa Azoty

Zobacz podobne

Ćwiczenie pk. REP(MUS)21 w Portugalii

BS

Premier: minister Gróbarczyk spotka się armatorami rybołówstwa i uzgodnią szczegóły pomocy

BS

The Ocean Race Europe Prologue w Gdyni. Trwa żeglarskie święto!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie