Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Maria Rudowicz mistrzynią świata w windsurfingowej klasie Techno 293

Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz) mistrzynią świata do lat 15 w windsurfingowej klasie Techno 293. Wśród chłopców, tuż za podium, na czwartym miejscu uplasował się Jakub Guźlecki (Centrum Żeglarskie Szczecin). Bardzo dobrze spisali się również inni reprezentanci Polski.

Techno 293 to największa klasa windsurfingowa na świecie. Przygotowuje młodych zawodników do startów na klasie RS:X, która do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 była klasą olimpijską. Tegoroczne mistrzostwa świata rozegrane zostały w Torbole we Włoszech, na jeziorze Gardą. Wystartowało w nich prawie 300 zawodników i zawodniczek, a rywalizacja odbywała się w kategoriach wiekowych do lat 13, 15 i 17.

Maria Rudowicz to jedna z najlepszych windsurferem młodego pokolenia na świecie. 13-latka we wrześniu tego roku zdobyła tytuł mistrzyni Europy do lat 15, wygrała też mistrzostwa Polski do lat 17 w klasie Windfoil. We Włoszech młoda Polka od początku pływała znakomicie – z 15 wyścigów tylko trzy zakończyła poza pierwszą trójką, a cztery z nich wygrała.

Jestem szczęśliwa, bo to nie były łatwe regaty. Pływałam bardzo równo i co najważniejsze, w czołówce. Tytuł mistrzyni świata zapewniłam sobie już na dzień przed końcem zawodów i dzisiaj mogłam już nie startować, ale oczywiście stanęłam na lini startu i sportowo walczyłam do końca. Ten rok jest niesamowity, najpierw mistrzostwo Europy, teraz mistrzostwo świata. Wiele osób dziwi się, że dokonała tego dziewczyna z miasta w środku Polski, gdzie nie ma szczególnie dobrych warunków do żeglowania. To naprawdę niesamowite, ale decydująca jest ciężka praca, pasja i talent. Dziękuję wszystkim, którzy mi w tej drodze do mistrzostwa pomagają – mówi Maria Rudowicz.

W kategorii do lat 15 w pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze dwie inne Polki. 7 miejsce zajęła Maja Pomierska (Sopocki Klub Żeglarski), a tuż za nią, na miejscu 8 sklasyfikowana została jej klubowa koleżanka Sonią Maliszewska.

W rywalizacji chłopców do lat 15 świetnie spisał się Jakub Guźlecki (Centrum Żeglarskie Szczecin), który zajął 4 miejsce. Do medalu zabrakło naprawdę niewiele, zaledwie jednego punktu. Mistrzem świata został Itamar Levi (Izrael). Na 6 miejscu mistrzostwa świata ukończył Szymon Cieślak (UJKS Szturwał Kalisz), a 9 był Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski).

W rywalizacji do lat 13 Polaków zabrakło w czołówce, a w kategorii do lat 17 biało-czerwoni nie startowali.