Polski Portal Morski
Polska Morska TV Porty Turystyka

Rejs po szczecińskim porcie

Port Szczecin jest położony w środkowej części Szczecina, w dzielnicy Śródmieście. Zapraszamy na krótki rejs po szczecińskim porcie

Bogactwo naturalnego krajobrazu dolnej Odry, w którą wkomponowany jest port z licznymi kanałami, wyspami, basenami sprawia, że na obszarze tym poza działalnością typowo portową, prowadzona jest także działalność turystyczna. Ruch turystyczny i pasażerski obsługiwany jest przez Dworzec Morski Żeglugi Szczecińskiej przy ul. Jana z Kolna. Stąd statek białej floty wypływa w rejsy po porcie, organizowane są także rejsy po naturalnych akwenach dolnej Odry i jeziorze Dąbie. Od kwietnia do października utrzymywane jest także regularne połączenie pasażerskie ze Świnoujściem. Rejs wodolotem trwa ok. 75 minut . Port odwiedzany jest przez zarówno przez śródlądowe, jak i pełnomorskie statki wycieczkowe.

Port w Szczecinie znajduje się w odległości ok. 69 km na południe od Zatoki Pomorskiej i ok. 11 km od Zalewu Szczecińskiego, jest usytuowany na Odrze i jej prawym ramieniu Regalicy. Położony w zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego, w północnej części Doliny Dolnej Odry na Międzyodrzu. W skład portu wchodzą akweny będące odgałęzieniami Odry i kanałami: Przekop Mieleński, Kanał Grabowski, Duńczyca, Kanał Wrocławski, Parnica, Kanał Dębicki oraz jezioro jezioro Dąbie.

Odcinek Odry pomiędzy Zalewem Szczecińskim a wodami portu Szczecin ma status morskich wód wewnętrznych, a status portu morskiego dla portu Szczecin został nadany przez Ministra Żeglugi w 1957 roku.

Podejście do portu od północy odbywa się torem wodnym Szczecin-Świnoujście, a wejście na obszar portu następuje po minięciu Wyspy Żurawiej, leżącej na północ od wyspy Dębina. Port w Szczecinie oddalony jest od morza o 68 km. Przejście torem wodnym z redy w Świnoujściu do Szczecina trwa ok. 4 godziny. Port może przyjmować statki o zanurzeniu do 9,15m i długości 215m.

Port w Szczecinie ma charakter uniwersalny i obsługuje zarówno towary drobnicowe, jak i masowe. Specjalizacją portu jest przeładunek i składowanie kontenerów, wyrobów hutniczych, ładunków ponadgabarytowych, a także papieru i celulozy. Port w Szczecinie jest największym w Polsce centrum przeładunkowym bloków granitowych. Obsługiwane są tu także ładunki masowe suche –  takie jak węgiel, koks, kruszywa, zboże, nawozy oraz ładunki płynne, także te wymagające specjalnych warunków składowania i przeładunku, jak np. smoła.

źródło Port Szczecin-Świnoujście , Wikipedia/ fot. Wikipedia /mat. filmowy Port Szczecin-Świnoujście

Zobacz podobne

Witkowski: 435 mln euro dla portu w Gdyni na budowę portu instalacyjnego dla offshore jest pewne

BS

Na jakim etapie jest modernizacja Kanału Dębickiego?

BS

Port Szczecin Świnoujście szybko się rozwija

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie