Polski Portal Morski
Aktualności

BGK pozyskał 240 mln euro od EBI na finansowanie budowy drogi wokół Trójmiasta

Bank Gospodarstwa Krajowego pozyskał 240 milionów euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na finansowanie budowy drogi wokół Trójmiasta – poinformował BGK.

Jak wyjaśnił zespół informacji i PR Banku Gospodarstwa Krajowego EBI udzieli kredytu w wysokości 240 mln euro na budowę 39-kilometrowego odcinka wokół obszaru metropolitalnego od Chwaszczyna na północnym zachodzie do węzła drogowego Gdańsk Południe na południowym wschodzie.

„Nowa droga usprawni i zmniejszy natężenie ruchu ułatwiając dojazd do Gdańska, Sopotu i Gdyni. Obwodnica będzie częścią drogi ekspresowej S6 łączącej miasta w północno-zachodniej Polsce i będącej częścią Transeuropejskiej Sieci Dróg” – podał BGK.

Trasa ułatwi też dostęp komunikacyjny do portów w Gdyni i w Gdańsku.

Nowa operacja będzie uzupełnieniem wcześniejszych projektów, również finansowanych przez EBI, takich jak budowa odcinka (ok. 41 km) drogi ekspresowej S6 między Bożympolem Wielkim a Trójmiastem.

„Dobrze funkcjonująca sieć dróg ekspresowych jest ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego oraz poszerzania dostępu do rynku pracy a ułatwiając dojazd do mniejszych miejscowości podnosimy ich atrakcyjność w sektorze turystycznym. Nowa droga zlikwiduje wąskie gardła w rejonie Trójmiasta na istniejącej zatłoczonej obwodnicy, co pozwoli na lepszy przepływ ruchu i poprawi jakość życia i jakość powietrza w trzech miastach” – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Dodała, że jest to kolejny projekt w ciągu ostatniej dekady wspierany w dużej części przez EBI, który przyczyni się, „w ramach inicjatywy UE, do modernizacji polskich dróg jako integralnej części sieci transeuropejskiej łączącej Morze Bałtyckie z Adriatykiem”.

Kredyt Europejskiego Banku Inwestycyjnego zasili zarządzany przez BGK Krajowy Fundusz Drogowy (KFD).

Prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podkreśliła, że poprzez obsługę Krajowego Funduszu Drogowego zapewniono do tej pory płynne finansowanie inwestycji drogowych o wartości blisko 200 mld zł, co przełożyło się na budowę ok. 1300 km autostrad i ponad 2400 km dróg ekspresowych.

źródło PAP/ fot. BGK

Zobacz podobne

Kolizja statków na Bałtyku. Trwają poszukiwania marynarzy

BS

GDOŚ: zebrano komplet materiałów do decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej

AB

Budowa Nord Stream 2 spowolniła. Czy fortuna nie sprzyja Fortunie?

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie