Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PGE i Orsted wnioskują ws. indywidualnego poziomu wsparcia dla morskiej farmy wiatrowej Baltica

PGE i Orsted, realizujący budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, rozpoczęli proces indywidualnych negocjacji z Komisją Europejską, dotyczący ustalenia indywidualnej ceny w kontrakcie różnicowym dla obu etapów projektu: Baltica 2 i Baltica 3 – podały spółki w komunikacie prasowym. PGE i Orsted spodziewają się decyzji Komisji Europejskiej w ciągu roku.

Jak podano, ustalenie indywidualnego poziomu wsparcia będzie ważnym elementem przybliżającym inwestorów do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej.

PGE i Orsted złożyli komplet dokumentów wymaganych tzw. ustawą offshore. Zanim trafią one do Komisji Europejskiej, przejdą jeszcze weryfikację Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z których każdy ma prawo prosić o wyjaśnienia lub odpowiedź na dodatkowe pytania. 

„Warto podkreślić, że jesteśmy pierwsi na rynku spośród inwestorów uprawnionych do indywidualnej notyfikacji. Jest to dobry prognostyk, pozwalający z optymizmem patrzeć w przyszłość. Naszym wspólnym priorytetem jest realizacja projektu zgodnie z harmonogramem” – powiedział, cytowany w komunikacie, Soren Westergaard Jensen, starszy dyrektor ds. rozwoju projektów, kierujący z ramienia Orsted rozwojem Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Punktem wyjścia do rozmów z Komisją Europejską jest wyznaczona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska cena maksymalna na poziomie 319,6 zł/MWh. W trakcie negocjacji ostateczna cena może zostać jedynie obniżona. 

Zanim zatwierdzona przez KE cena stanie się tą ostateczną, przejdzie jeszcze ostateczną weryfikację Urzędu Regulacji Energetyki. 

„Ustalenie ostatecznych cen energii z Komisją Europejską w kontrakcie różnicowym jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających podjęcie finalnej decyzji dotyczącej budowy Morskiej farmy wiatrowej Baltica. Kontrakt różnicowy zabezpieczy duży wolumen energii po stałej cenie, co jest korzyścią nie tylko dla inwestorów, ale i dla odbiorców energii. Prace w tym zakresie idą zgodnie z zakładanym harmonogramem” – powiedział, cytowany w komunikacie, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Zgodnie z harmonogramem, uruchomienie pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy ok. 1.045 MW jest planowane na 2026 roku. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy ok. 1.500 MW ma być oddany do 2027 roku. 

Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSZW), decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). (PAP Biznes).

Źródło: PAP fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Jezioro Miedwie ma się stać turystyczną perłą regionu

KM

Ukraina/ Szef Naftohazu: USA mogą zablokować certyfikację Nord Stream 2

KM

Gliński o powołaniu Centrum Solidarności „Stocznia”: „Szczecin był pierwszy!”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie