Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Nowi kapitanowie s/y Zawisza Czarny II

W ostatnich dniach października armator flagowego żaglowca Związku Harcerstwa Polskiego mianował nowych kapitanów s/y ZAWISZA CZARNY II: kpt. Brunona Świątka i kpt. Piotra Nowackiego.

Pod koniec października 2021 roku w Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni doszło do podsumowania i pozytywnego zamknięcia stażu dwóch nowych kapitanów żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego s/y ZAWISZA CZARNY II. W ostatnich dniach armator powołał na tę funkcję dotychczasowych starszych oficerów statku: Brunona Świątka oraz Piotra Nowackiego. Dokumenty potwierdzające decyzję o wpisaniu na listę kapitanów żaglowca przekazała dyrektorka FH CWM ZHP harcmistrzyni Weronika Nadzikiewicz.

Kapitan Brunon Świątek całe swoje życie zawodowe związał z żeglarstwem. Pierwsze patenty (żeglarza i sternika jachtowego) zdobył w drugiej połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Na morzu pojawił się w 1982 roku, najpierw na pokładzie jachtu Jupiter, a później jako członek załogi… okrętu podwodnego. W Marynarce Wojennej RP służył przez większość zawodowego życia, najpierw na okrętach podwodnych (w tym na ORP ORZEŁ), później na ORP ISKRA, a na końcu jako dowódca 3 grupy morskiej w Ośrodku Szkolenia Morskiego Marynarki Wojennej. Wziął udział w rejsie ORP ISKRA dookoła świata (1995-96), pełniąc funkcje dowódcy drużyny elektryków okrętowych i dowódcy grotmasztu. Po zakończeniu służby w Marynarce Wojennej żeglował m.in. jako oficer statku badawczego s/y OCEANIA w rejsie na Hornsund, mechanik s/y KAPITAN BORCHARDT, wieloletni starszy oficer s/y ZAWISZA CZARNY II, a także na statku Harpooner, Darze Młodzieży i Kruzenszternie oraz wielu prywatnych i komercyjnych jachtach różnych bander. W swoim dorobku ma też samotne przeprowadzenie jachtu przez Ocean Atlantycki. 

Jest honorowym członkiem Chilijskiej Sekcji “Kaphornowców”. Został odznaczony m.in. Orderem Henryka Żeglarza oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi za Wkład w Rozwój Polskiego Żeglarstwa.

Kapitan Piotr Nowacki swoją przygodę z żeglarstwem rozpoczął pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku w 82 Łódzkiej Wodnej Drużynie Harcerskiej. Jest harcmistrzem, instruktorem hufca ZHP Łódź-Polesie, w którym był komandorem Harcerskiego Klubu Wodnego DAL. W przeszłości w ZHP pełnił też m.in. funkcje instruktora Komendy Hufca, Pilota Chorągwi Łódzkiej (szefa wojewódzkiego inspektoratu wodnego) oraz instruktora Kierownictwa Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich przy Wydziale Specjalności Głównej Kwatery ZHP. Z wykształcenia jest fotografem i magistrem wychowania plastycznego; ukończył też studia podyplomowe z makroekonomii oraz informatyki (zarządzanie bazami danych). Patent żeglarza jachtowego uzyskał w 1984 roku, podczas obozu 47 Łódzkiej Wodnej Drużyny Harcerskiej w bazie Wenecja nad Rudą Wodą. Swój pierwszy morski rejs kapitański poprowadził na jachcie ZECEVO ze Szczecina do Kopenhagi, na Bornholm i Christiansø. Później żeglował jako kapitan po Morzu Północnym i Norweskim, Kanale Angielskim, Atlantyku i Morzu Śródziemnym, współpracując z agencjami i  właścicielami jachtów z Polski, Norwegii, Anglii, Australii, Malty, Włoch i Grecji. Bywa szkoleniowcem i egzaminatorem na kursach śródlądowych i morskich. 

Z Zawiszą Czarnym jest związany od 2006 roku. Na jego pokładzie przepłynął ponad 15 tysięcy mil, kilkanaście razy prowadząc statek pod nadzorem innych kapitanów. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Medalem Za Zasługi w Wychowaniu Wodnym ZHP im. Generała Zaruskiego oraz Honorową Odznaką Polskiego Związku Żeglarskiego Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego.

S/y ZAWISZA CZARNY II (numer na żaglu POL–1), to żaglowiec szkolny Związku Harcerstwa Polskiego. Jest to dawny lugotrawler CIETRZEW przebudowany na trzymasztowy szkuner Va Marie. ZAWISZA CZARNY II kontynuuje tradycje wychowawcze zapoczątkowane przez ZAWISZĘ CZARNEGO I – drewniany szkuner gaflowy, dowodzony przed wojną przez kpt. Jana Kuczyńskiego i gen. Mariusza Zaruskiego.
Od chwili podniesienia bandery na ZAWISZY CZARNYM II w dniu 15 lipca 1961 kolejni armatorzy statku dopuścili do pełnienia funkcji kapitana około 50 osób. Pierwszym kapitanem Zawiszy Czarnego II był komandor Bolesław Romanowski, ceniony dowódca okrętów podwodnych z czasów drugiej wojny światowej. 

źródło cwm.edu/ fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Polska otrzyma z Funduszu Morskiego KE ponad 510 mln zł

KM

Lodołamanie na Odrze granicznej to jedyna skuteczna ochrona przez groźnymi zatorami lodowymi

KM

Szef BBN sprawdzał postęp Miecznika w PGZ Stocznia Wojenna

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie