Polski Portal Morski
Aktualności

Polska kandydatura do Rady IMO

Na początku 2021 roku Polska zgłosiła do Międzynarodowej Organizacji Morskiej swoją kandydaturę do członkostwa w Radzie IMO w kat. „C” w kadencji 2022-2023. W pierwszej połowie grudnia br. państwa członkowskie IMO na 32 sesji Zgromadzenia Ogólnego będą głosowały w przedmiotowej sprawie. Działania wspierające Polskę w staraniach o członkostwo w Radzie IMO podejmuje również Ośrodek ds. IMO przy Polskim Rejestrze Statków.

– Ośrodek działa prężnie od wielu lat i to właśnie dzięki niemu mamy wysoką pozycję w IMO – podkreśla dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prezes zarządu PRS. O dołączenie do tego organu staraliśmy się już kilka lat temu. Do końcowego sukcesu i przyjęcia kandydatury Polski do Rady IMO nie brakowało dużo. Obecnie przed nami kolejna wielka szansa i trzeba tu podkreślić, że na ten sukces pracuje cały zespół Ośrodka. Nie tylko studiując liczne dokumenty, ale koordynując prace sekcji, a także pośrednicząc w rozmowach z ministerstwem – zaznacza prezes PRS.

W połowie października br. w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie promujące polską kandydaturę do Rady IMO z ambasadorami, charge d’affairs oraz innymi przedstawicielami placówek dyplomatycznych państw członków IMO. Dyskusja przybliżyła potencjał i pokazała doświadczenie Polski w gospodarce morskiej i morskim szkolnictwie wyższym, które mogą przełożyć się na proces podejmowania decyzji korzystnych dla światowej żeglugi.

W procesie promocji naszego kraju wśród innych członków IMO, którzy będą decydować za niewiele ponad miesiąc w głosowaniu o składzie Rady IMO, aktywnie uczestniczą polskie uczelnie morskie, polskie porty i Ośrodek ds. IMO przy PRS, wspomagając władze naszego państwa w pozyskaniu jak największej liczby głosów.

– To nie tylko prestiż. To ważny akces, także ze względu na rozwój polskiej gospodarki morskiej, znaczny wpływ dochodów z tego tytułu do budżetu państwa i na polską tradycję morską. Naszym największym atutem są sprawy związane z szeroko pojętą funkcją tworzenia kultury bezpieczeństwa i zarządzania środowiskiem, a także ochrony środowiska na morzu, zgodnie z celami określonymi przez organizację morską – podkreśla dr inż. Krzysztof Kołwzan, kierownik Ośrodka.

Za przyjęciem Polski do IMO przemawia m.in. nasze ponad 60-letnie członkostwo w IMO (od 1960 roku), aktywne zaangażowanie w działania IMO na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi, ochrony środowiska morskiego i ułatwień w międzynarodowej żegludze morskiej. Polska również aktywnie uczestniczy w realizacji kształcenia i szkolenia w zawodach morskich oraz wsparcia marynarzy, rozwija nowe technologie i innowacje oraz zaopatrzenie statków w paliwa i ich zasilanie ze lądowych źródeł energii, prowadzi działania dla zwiększenia efektywności energetycznej statków i współdziałania statków i portów w ramach ułatwień w transporcie morskim.

Liczymy, że atuty naszego kraju zostaną docenione, a starania wszystkich zaangażowanych osiągną cel i Polska zostanie przyjęta do Rady IMO na najbliższą kadencję.

źródło PRS/ fot. IMO

Zobacz podobne

Jak postępuje budowa biorafinerii w Trzebini ?

BS

34 lata temu zatonął „Athenian Venture”. Przyczyn katastrofy nie ustalono do dziś….

KM

Najstarszy na świecie pasażerski tylnokołowiec

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie