Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

KE proponuje uprawnienia do połowów w Atlantyku oraz w cieśninach Kattegat i Skagerrak na 2022 r.

Komisja Europejska opublikowała propozycję, dotyczącą połowów stad ryb w Atlantyku oraz w cieśninach Kattegat i Skagerrak. Na podstawie tego wniosku ministrowie ds. rybołówstwa państw UE 13–14 grudnia 2021 r. w Brukseli przyjmą ostateczne wielkości dopuszczalnych połowów. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Komisja przedstawiła propozycję dotyczącą 23 grup całkowitych dopuszczalnych połowów w odniesieniu do stad, zarządzanych wyłącznie przez UE w wodach unijnych Oceanu Atlantyckiego oraz cieśninach Kattegat i Skagerrak. Wniosek zostanie zaktualizowany po zakończeniu konsultacji ze Zjednoczonym Królestwem i Norwegią oraz po podjęciu decyzji przez regionalne organizacje ds. zarządzania rybołówstwem.

„Dzisiejszy wniosek jest kamieniem milowym dla utrzymania zdrowego ekosystemu i rentownego sektora rybołówstwa. Komisja chce określać odpowiedzialne limity połowowe zgodnie z dostępnymi opiniami naukowymi. Nasza strategia na rzecz bioróżnorodności jasno określa: nasze życie zależy od życia oceanów. Zrównoważony rozwój nie zna granic. To nasza przewodnia zasada” – powiedział unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkeviczius.

W oparciu o opinie naukowe wydane przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES) Komisja proponuje ograniczenie o ponad 20 proc. w odniesieniu do czterech stad: soli w Zatoce Biskajskiej, soli w zachodniej Irlandii, homarca w cieśninach Skagerrak i Kattegat oraz dorsza atlantyckiego w cieśninie Kattegat.

W cieśninie Kattegat Komisja proponuje utrzymanie zakazu ukierunkowanych połowów dorsza i utrzymanie uprawnień do przyłowów. Ma to na celu uniknięcie wstrzymania zrównoważonych połowów homarca na tym obszarze (czyli szybkiego wyczerpania kwot połowowych).

Komisja proponuje zwiększenie w odniesieniu do pięciu stad: gładzicy w cieśninie Kattegat, soli w cieśninach Kattegat i Skagerrak, smuklicy w wodach u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego, żabnicy w Morzu Kantabryjskim i homarca w częściach południowej części Zatoki Biskajskiej.

Uprawnienia do połowów, zwane również całkowitymi dopuszczalnymi połowami (TAC), to kwoty ustalane dla większości stad ryb, eksploatowanych komercyjnie w Europie. Kwoty te mają zapewnić dobry stan stad albo umożliwić przywrócenie takiego stanu, a zarazem gwarantować, aby rybacy z UE posiadali zdrowe zasoby rybne, na których opierają się ich podstawy ekonomiczne. Zgodnie ze wspólną polityką rybołówstwa państwa członkowskie UE są prawnie zobowiązane do zarządzania stadami ryb w sposób, który zapewnia zrównoważoność.

źródło PAP/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Komunikat MI: Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy transportowej

BS

Drony wylądowały w Szczecinie

BS

Reuters: Rosja i Chiny przeprowadzą pod koniec grudnia wspólne manewry na morzu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie