Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

Kolejne zaraczanie w rzekach Lubelszczyzny i Podlasia!

Jesienią 2020 roku lubelskie Wody Polskie rozpoczęły wdrażanie i realizację pilotażowego projektu pn.: „Wsiedlanie raka szlachetnego do rzek Lubelszczyzny i Podlasia”, który ma za zadanie odbudowę populacji raka szlachetnego. W  bieżącym roku kontynuujemy realizację niniejszego projektu poprzez wprowadzenie 900 sztuk młodych i dorosłych osobników raka do rzeki Uherki, Liwiec, Włodawki oraz Krzemianki. Łącznie w rzekach Lubelszczyzny i Podlasia w ciągu dwóch lat zostało wpuszczonych 1500 osobników tego skorupiaka.

Materiał biologiczny pozyskaliśmy z certyfikowanej hodowli, posiadającej atest weterynaryjny. Jak powiedział Marek Theus, hodowca i dostawca materiału raka szlachetnego:

– Wszystkie osobniki zostały dostarczone we właściwych warunkach, odpowiadających wymaganiom behawioralnym gatunku. Wyselekcjonowane osobniki były pozyskane, transportowane i wprowadzone do wytypowanych siedlisk z wykorzystaniem ściśle określonych zasad zawartych w metodyce reintrodukcji raka szlachetnego.

Analogicznie jak w przypadku zaraczania w roku 2020 transport raków odbywał się w zamkniętych styropianowych pojemnikach z otworami umożliwiającymi ich napowietrzanie. W celu zachowania odpowiedniej temperatury na czas transportu i przechowania raków brzegi pojemników również obłożono lodem. Dodatkowo włożono także do pojemników roślinność, umożliwiającą rakom miejsce kryjówki, co znacznie wpłynęło na ograniczenie im stresu behawioralnego.

– Celem projektu wprowadzenia raka szlachetnego do rzek jest odbudowanie populacji niniejszego gatunku w ekosystemach wodnych na terenie RZGW  w Lublinie –  podkreśliła Agnieszka Szymula, Dyrektor lubelskich Wód Polskich.

Projekt wsiedlania raka szlachetnego do wybranych rzek na obszarze lubelskiego RZGW został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Źródło/fot.Wody Polskie

Zobacz podobne

Wyjątkowy karabin przez lata leżał w magazynie. „Jedyny egzemplarz w Polsce”

Bartłomiej Czetowicz

Dawno, dawno temu… Historia Portów Szczecin – Świnoujście.

PL

Morska Straż Graniczna. Wyzwania nie tylko dla mężczyzn

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie