Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Minister Gróbarczyk: Czerwony Ratusz jest tak piękny, jak morze i gospodarka morska!

Taras Czerwonego Ratusza już po renowacji. Minister Marek Gróbarczyk wspólnie z przedstawicielami Urzędu Morskiego, władz miasta Szczecina i wykonawcy prac renowacyjnych przecięli symboliczną wstęgę. Odrestaurowana część Ratusza jest już dostępną dla mieszkańców. 

– „To wyjątkowy budynek, w którym swoją siedzibę ma m.in. Urząd Morski oraz Żeglugi Śródlądowej – podkreślił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury chwilę przed symbolicznym przecięciem wstęgi. – Jest równie piękny jak morze i cała gospodarka morska. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenia temu obiektowi dawnego blasku. Dziękuję miastu, a jak wiemy nie ma Szczecina bez Urzędu Morskiego i odwrotnie. Cieszę się, że fundusze zostały właściwe wydane.”

Słowa podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do renowacji Czerwonego Ratusza skierował również Paweł Szumny, wicedyrektor Urzędu Morskiego, zleceniodawca prac i gospodarz obiektu. Dziękował też za wsparcie miastu. Michał Przepiera, wiceprezydent Szczecina do łączył do tych głosów podkreślając bardzo dobrą współpracę z Urzędem Morskim. 

Dwuetapowy remont tarasów Czerwonego Ratusza rozpoczęty został w marcu 2019 roku. Etap pierwszy (marzec/listopad 2019) obejmował remont posadzki tarasu i schodów zejściowych z terenu parkingów od strony południowej i północnej budynku na poziom tarasu, natomiast etap drugi (marzec/październik 2020 oraz marzec/październik 2021) – remont balustrad tarasu, głównych schodów wejściowych na taras oraz remont elewacji ścian poniżej tarasu. 

Częścią prac było m.in. laserowe czyszczenie balustrad i elewacji ścian oraz odtworzenie detali architektonicznych, w tym 17 fial murowanych o bogatej rzeźbie, zwieńczających balustrady, a także montaż 10 podwójnych lamp z odlewu żeliwnego, wzorowanych na oświetleniu XIX- wiecznym. Podczas robót w posadzkę tarasu wbudowano ok. 87 ton granitu promieniowanego, w okładziny schodów natomiast ok. 11 ton bloków granitowych. Nakrywy balustrad wzdłuż tarasu oraz głównych biegów schodowych wykonano z 24 ton piaskowca czerwono-brunatnego ze złoża Tumlin.

Trochę historii

Urząd Morski w Szczecinie ma swoją siedzibę w dziewiętnastowiecznym, zabytkowym gmachu Czerwonego Ratusza od 1963 roku. Budynek jest jednym z najpiękniejszych obiektów neogotyckich Szczecina, był także, ze względu na swoją funkcję, jednym z ważniejszych – to tutaj urzędowali m.in. przedwojenni burmistrzowie miasta. Wszystkie prace remontowe i renowacyjne są prowadzone przez urząd w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie.

Warto przypomnieć, iż w 2003 roku wmurowano w głównej klatce schodowej, znalezioną w podziemiach Ratusza, kamienną tablicę z herbem Szczecina.

Ważąca około 800 kg symboliczna tablica została nadana naszemu miastu przez króla szwedzkiego, Karola XI, jako wyraz wdzięczności dla mieszkańców, za pomoc w odparciu oblężenia Brandenburczyków w 1659 roku. Należy do rzadkich w Szczecinie zabytków siedemnastowiecznej plastyki kamiennej baroku. Przedstawia tarczę z ukoronowanym Gryfem, podtrzymywaną przez dwa lwy szwedzkie. Całość otoczona jest wieńcem laurowym, a w rogach umieszczone są główki aniołków – charakterystyczny element zdobnictwa barokowego. Po zamocowaniu tablicy do ściany w głównej klatce schodowej budynku, konserwatorzy zabytków przywrócili jej dawny wygląd. Lwy, a także elementy korony Gryfa, pozłacane są autentycznym kruszcem.  Koszt renowacji i montażu tablicy wyniósł ok. 50 tys. złotych. Pod koniec 2002 roku tablica, upamiętniająca czasy panowania szwedzkiego w  Szczecinie, została wpisana do rejestru zabytków. 

PJ

Zobacz podobne

Statki wycieczkowe wracają do oleju napędowego

BS

57 lat temu zatonął drobnicowiec „Nysa”

BS

Gróbarczyk: w br. dokończymy inwestycje przeciwpowodziowe za ok. 2,5 mld zł

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie