Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG: spółka jest dobrze przygotowana na sezon zimowy

PGNiG jest bardzo dobrze przygotowane do zapewnienia klientom dostaw gazu w okresie zwiększonego zapotrzebowania w sezonie grzewczym – zapewniła spółka. Dostawy kontraktowe są realizowane zgodnie z zamówieniami, a magazyny pełne – podkreśliło PGNiG.

Bieżące dostawy gazu na podstawie zawartych kontraktów są realizowane zgodnie z zamówieniami zgłaszanymi przez spółkę – poinformowała PAP spółka. PGNiG przypomniało, że posiada portfolio kontraktów na dostawy gazu ziemnego oraz dysponuje zapasami w krajowych magazynach gazu, których poziom napełnienia wynosi aktualnie prawie 100 proc.

Operatorem polskim magazynów jest spółka z GK PGNiG – Gas Storage Poland. Ma ona w sumie siedem podziemnych magazynów gazu. W październiku, w wyniku zakończenia inwestycji w KPMG Kosakowo, łączna ich pojemność czynna wzrosła do 3,235 mld m sześc. We wtorek stopień wypełnienia magazynów GSP wynosił 97 proc.

PGNiG podkreśliło też, że wolumeny zakontraktowane w Gazprom Exporcie odbiera w punktach odbioru przewidzianych kontraktowo. Zgodnie z kontraktem jamalskim punkty odbioru to wyjścia z gazociągu jamalskiego, połączenie z Białorusią w Wysokoje, oraz połączenie z Ukrainą przez Drozdowicze/Hermanowice.

Od kilku dni, dzięki możliwościom fizycznego rewersu na gazociągu jamalskim w Mallnow na granicy niemieckiej, gaz tą rurą płynie do Polski z Zachodu. Dla PGNiG – jak podkreśliła spółka – nie stanowi to żadnej komplikacji, a z taką sytuacją rynek ma do czynienia nie pierwszy raz. W kwestii powodów takiego kierunku przepływu PGNiG stwierdziło, że nie komentuje zachowań innych uczestników rynku.

PGNiG przypomniało także, że obecnie przedmiotem rozmów z Gazpromem i Gazprom Exportem są wnioski o zmianę warunków cenowych w celu dostosowania tych warunków do aktualnej sytuacji rynkowej. PGNiG złożyło taki wniosek 1 listopada 2020 r., a 28 października 2021 r. wystąpiło o modyfikację tego wniosku, tak by zmiana warunków cenowych obowiązywała od 1 listopada 2021 r. Z kolei Gazprom i Gazprom Export złożyły wniosek o zmianę warunków cenowych w kontrakcie jamalskim 9 listopada 2020 r.

Przez cały 2020 r. PGNiG sprowadziło prawie 14,8 mld m sześc. gazu. 9 mld m sześc. pochodziło z kontaktu jamalskiego, a ponad 3,7 mld m sześc. importowano jako LNG. Dostawy z kontraktu jamalskiego kończą się z końcem 2022 r. Od października 2022 r. mają ruszyć pierwsze dostawy przez Baltic Pipe.

źródło PAP/ fot.Shutterstock

Zobacz podobne

 66 lat temu na Morzu Północnym zatonął lugrotrawler „Cyranka”

BS

Izrael/ Katastrofa śmigłowca wojskowego, zginęło dwóch pilotów

BS

Przeprawa przez San

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie