Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wody Polskie: ruszyła rozbiórka zbiornika na rzece w Wilkowicach

Rozbiórki zbiornika wodnego na Wilkówce w Wilkowicach koło Bielska-Białej rozpoczęła się w czwartek – poinformowała PAP rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Linda Hofman. Główna część prac zostanie wykonana do końca listopada.

„Rozbiórka zbiornika w Wilkowicach, podyktowana względami bezpieczeństwa publicznego, jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w kraju” – podkreśliła Hofman.

Rozbiórkę nakazał Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego z uwagi na nieodpowiedni stan techniczny zapory czołowej. W decyzji wskazał, że rozebrana ma zostać zapora czołowa wraz z przepławką oraz urządzeniami tworzącymi z nią całość techniczno-użytkową, czyli m.in. budowlą przelewowo-upustową z komorami czerpnymi i kanałem odprowadzającym, a także budynkiem sterowni. Teren po zakończeniu ma zostać uporządkowany.

„Zgodnie z umową z wykonawcą rozbiórki (…) do 30 listopada zostaną przeprowadzone główne fronty prac. Na realizację całego przedmiotu umowy przewidziano okres do pięciu miesięcy. Zbiornik liczący niespełna 7 tys. m kw. powierzchni, którego ziemna zapora czołowa mierzy 106 m długości i 5,2 m szerokości, zostanie rozebrany kosztem blisko 3 mln zł. Zadanie jest finansowane ze środków własnych Wód Polskich” – poinformowała Linda Hofman.

Jak dodała, zachowana zostanie zapora przeciwrumowiskowa na potoku, niecka wypadowa oraz elementy czaszy zbiornika, które są zabezpieczeniem drogi gminnej i mostu.

Decyzja inspektora nadzoru o rozbiórce zapadła ponad dwa lata temu. „W maju 2019 r. wystarczyło kilka deszczowych dni, by zbiornik o pojemności 30 tys. m sześc. wypełnił się w sposób niekontrolowany, grożąc przerwaniem zapory. Ryzyko katastrofy rozmycia wilkowickiej, niestabilnej budowli spowodowało konieczność ewakuacji kilkudziesięciu mieszkańców miejscowości z zabudowań położonych poniżej czaszy akwenu” – przypomniała Linda Hofman.

Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców Wody Polskie wykonały później dodatkowe otwory w wieży przelewowo-upustowej, które umożliwiły swobodny przepływ wód Wilkówki przez czaszę nawet podczas wezbrania powodziowego.

Zapora na Wilkówce została zbudowana kilka lat temu przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Miała piętrzyć wodę dla celów pitnych, na wypadek suszy oraz służyć rezerwą na ewentualność wezbrań i powodzi. Wody Polskie uważały, że z uwagi na liczne wady zbiornik nie pełnił swoich projektowych funkcji. Potwierdził to Ośrodek Technicznej Kontroli Zapór w Katowicach. Według specjalistów od 2015 r. korpus zapory pozostawał w złym stanie technicznym i nie mógł bezpiecznie piętrzyć wody.

Linda Hofman poinformowała, że w Polsce funkcjonuje ponad 30 tys. budowli piętrzących różnego typu o zróżnicowanych parametrach. Większość tych obiektów powstała w latach 70. i 80. XX w.

Źródło/PAP/fot.Gmina Wilkowice

Zobacz podobne

Prom „Baltivia” przy nabrzeżu stoczni Pomerania w Szczecinie

KM

Gryf Pomorski pierwszy polski statek- baza

BS

Kolejny wniosek PGE o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie