Polski Portal Morski
Aktualności Historia Turystyka

„Sołdek” kończy 73 lata! Niezwykły statek Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wciąż bije rekordy popularności

Statek-muzeum „Sołdek” jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Gdańska. Rudowęglowiec został zwodowany dokładnie 6 listopada 1948 roku. To właśnie ten dzień oficjalnie uznaje się za narodziny legendy. Narodowe Muzeum Morskie, jako armator statku, od lat czyni starania, aby gdańska ikona pozostała w świetnej formie dla kolejnych pokoleń!

„Sołdek” był pierwszym statkiem pełnomorskim zbudowanym całkowicie w polskiej stoczni po II wojnie światowej. Uroczystości wodowania  towarzyszyła niezwykła oprawa. „Sołdka” witały prawdziwe tłumy. Wśród nich patron statku – Stanisław Sołdek i jego małżonka – Helena, jednocześnie matka chrzestna tej jednostki.

– „Sołdek” jest niezwykłym statkiem. Do jego budowy zużyto ok. 300 tys. nitów. Szacuje się, że ich łączna masa stanowi nawet 6% masy całego statku. Rudowęglowiec pływał po okolicznych morzach przez ponad 31 lat. Odbył w tym czasie dokładnie 1479 podróży morskich do Danii, Niemiec, Belgii i Szwecji. Zawinął do 60 portów, a na jego pokładzie przewieziono w sumie ponad 3,5 miliona ton węgla i rudy żelaza. – mówi Jakub Adamczak z Działu Historii Budownictwa Okrętowego w Narodowym Muzeum Morskim. „Sołdek” został poświęcony przez kapłana, dokładniej ojca Ernesta Łanuchę z zakonu kapucynów przy kościele św. Jakuba w Gdańsku.

Czym dziś kusi „Sołdek”?

„Sołdek” pełni dziś funkcję statku–muzeum. Jest niezwykle popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów. Tylko w październiku tego roku na jego pokład weszło 4 tysiące osób! Na zwiększoną popularność w ostatnim czasie wpłynęła nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”, mieszcząca się w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4.

– Ekspozycja odkrywa przed gośćmi świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym zawiązane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Prezentuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze w jakich powstawał „Sołdek” i w jakich był eksploatowany. Są też gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne. Podnosząc telefoniczne słuchawki można posłuchać opowieści o losach statku, z kolei na ekranach można oglądać archiwalne ujęcia z pracy spawaczy, niterów i traserów. – dodaje Jakub Adamczak.

Pokład „Sołdka” oraz jego odnowione wnętrze wraz z bardzo interesującą wystawą można zwiedzać we wtorek, czwartek – niedziela od 10:00-16:00 oraz w środy w godz. 13:00-16:00. Bilet normalny kosztuje 14 złotych, a ulgowy 10 złotych.

źródło / fot. nmm

Zobacz podobne

Rośnie napięcie wzdłuż całej linii styku Rosja-NATO; incydenty z udziałem rosyjskich samolotów i okrętów w rejonie Bałtyku

BS

Budowa Baltic Pipe trwa. Tunele w Polsce i w Danii

AB

Minął rok od zniszczenia rosyjskiego okrętu „Moskwa”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie