Polski Portal Morski
Aktualności

Koniec budowy węzła gazu w Strachocinie

Za nami końcowy odbiór węzła rozdzielczo-pomiarowego gazu w Strachocinie, finalizujący budowę tego obiektu. Wcześniej wydano już decyzję pozwolenia na użytkowanie. Węzeł łączy 3 gazociągi wchodzące w skład Korytarza Północ-Południe, a jednocześnie spina go z funkcjonującą na południu wysokociśnieniową siecią gazową i Podziemnym Magazynem Gazu w Strachocinie.

Tłocznia gazu Strachocina wraz z węzłem gazowym oraz polskim odcinkiem gazociągu Polska-Słowacja wchodzi w zakres budowy międzysystemowego połączenia Polska-Słowacja (interkonektora Polska-Słowacja).

Inwestycja stanowi istotny element realizacji koncepcji Korytarza Gazowego Północ-Południe oraz spełniać szereg funkcji, w tym:
•wsparcie możliwości pokrycia zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych poprzez ustanowienie nowej drogi transportu z terminala LNG w Świnoujściu i nowego źródła gazu,
•zabezpieczenie dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych oraz zmniejszające się możliwości dostaw od strony Ukrainy,
•doprowadzenie gazu do południowo-wschodniej części Polski, w której istnieje rozbudowany system przesyłowy oraz infrastruktura magazynowa. 

Ważną korzyścią dla gminy będą corocznie odprowadzane przez GAZ-SYSTEM podatki lokalne.

Źródło/fot.: TT/GAZSYSTEM

Zobacz podobne

Sail Szczecin wokół globu, czyli szczecińska młodzież opływa świat

JJ

Wyspiarka zakończyła swoje zadanie!

BS

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Breeze 2021 w Bułgarii

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie