Polski Portal Morski
Aktualności

Media: Nord Stream 2 największym problemem niemieckiej polityki

Gazociąg Nord Stream 2 i wiążąca się z nim zależność energetyczna od Rosji to największy problem niemieckiej polityki zagranicznej – pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, podkreślając, że Niemcy muszą uwolnić się od „od zgubnej zależności” od rosyjskiego gazu.

Taka zależność istniała już w czasie zimnej wojny, wówczas jednak argumentowano, że dostawca i klient potrzebują siebie nawzajem i powinni we własnym interesie oddzielać biznes od polityki – dodaje gazeta.

Niemcy potrzebują rosyjskiego gazu, a Rosja niemieckich pieniędzy, jednak „prezydent Rosji (Władimir Putin) myśli strategicznie” i kwestię dochodu odstawił na dalszy plan – zaznacza „SZ”.

„Rosja od dawna realizuje strategię podziału Unii Europejskiej, izolowania poszczególnych państw, a tym samym rozbicia najsilniejszej broni Europy: jedności gospodarczej” – ocenia gazeta, zauważając, że takie podejście może ją chronić przed nałożeniem sankcji, a także „służy nadrzędnemu celowi trzymania UE i jej demokratycznych ideałów na dystans”.

„SZ” wskazuje, że „najważniejszym celem tej polityki destabilizacji są Niemcy, ponieważ kraj ten ma największe wpływy w Europie, a społeczeństwo i polityka są podzielone w postrzeganiu Rosji”.

„Oczywiście nie stoi za tym żaden techniczny problem, lecz polityczna intencja, którą prezydent Władimir Putin często i wprost podkreślał: jeśli gazociąg NS2 w końcu zostanie uruchomiony, to skończy się niedobór gazu” – pisze „SZ”, dodając, że taki szantaż wymaga trudnej decyzji: poddanie się czy opór.

Zatwierdzenie gazociągu NS2 będzie najważniejszą decyzją w polityce zagranicznej, jaką nowy rząd federalny odziedziczy po poprzednim, co zmusi nową koalicję rządzącą do zajęcia stanowiska w tej sprawie – zauważa gazeta.

Jak ocenia, ponieważ problematyczna kwestia Nord Stream 2 pozostaje nierozwiązana już od dawna, „słabną wcześniejsze argumenty za jego budową” – np. ten, że jeśli Rosja przykręci kurek z gazem, Ukraina i kraje Europy Środkowej będą mogły się zaopatrywać tzw. rewersem z Niemiec. Dziennik wskazuje jednak, że „jeśli gazu będzie naprawdę mało i niemieccy dostawcy gazu zaczną się wykłócać o każdy metr sześcienny, konflikt przeniesie się na Europę Zachodnią”.

Problemów jest wiele, a „kupujący jest uwięziony w sieci zależności i własnej podatności na szantaż”. W tej sytuacji wyjście jest tylko jedno – Niemcy muszą uwolnić się od zależności od Rosji poprzez znalezienie innych źródeł dostaw, alternatywne źródła energii, stanowczość w interpretowaniu kontraktu na dostawy i wreszcie polityczną decyzję o zamknięcie gazociągu – ocenia dziennik.

„Nie tylko Ukraina staje się potencjalnym celem przez rosyjską politykę gazową, także Niemcy popadają w zgubną zależność. Problem bynajmniej nie maleje” – podsumowuje „Sueddeutsche Zeitung”.

źródło PAP/ fot. archiwum

Zobacz podobne

W Zatoce Fińskiej odkryto wrak niderlandzkiego żaglowca z XVII wieku

KM

UOKiK: stale monitorujemy sytuację na rynku gazu

KM

Puda: Kraje Trójmorza mają ogromny potencjał, chcemy go rozbudowywać

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie