Polski Portal Morski
Aktualności Historia Polska Morska TV Ważne

Narodowe Święto Niepodległości w Marynarce Wojennej

W czwartek, 11 listopada, w Trójmieście oraz w Warszawie, marynarze gdyńskiej Flotylli wezmą udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Wspólnie ze społeczeństwem uczcimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zgodnie z marynarską tradycją, w Dniu Narodowego Święta Niepodległości, na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej stacjonujących w Garnizonie Gdynia podniesiona zostanie wielka gala banderowa. Gdyńskie, główne uroczystości w wojskowej asyście honorowej odbędą się pod pomnikiem Polska Morska. Dla podkreślenia rangi obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z pokładu historycznego niszczyciela OM ORP Błyskawica zostanie oddany świąteczny salut składający się z 21 salw armatnich.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się od uroczystych zbiórek stanów osobowych jednostek wojskowych wchodzących w skład 3. Flotylli Okrętów, podczas których odczytane zostaną rozkazy okolicznościowe oraz wręczone wyróżnienia.

Gdyńskie, główne uroczystości w wojskowej asyście honorowej odbędą się pod pomnikiem Polska Morska. Dla podkreślenia rangi obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z pokładu historycznego niszczyciela OM ORP Błyskawica zostanie oddany świąteczny salut składający się z 21 salw armatnich.

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada odbędzie się pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”, podczas którego będzie można dowiedzieć się czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa. Opowiemy o zasadach noszenia umundurowania, dowiemy się kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem, i w jakich sytuacjach zobaczymy żołnierza umundurowanego na galowo, a w jakich na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.

11 listopada podczas „Dnia szacunku dla munduru” w Muzeum Marynarki Wojennej oraz jednostkach wojskowych 3. Flotylli Okrętów będzie można porozmawiać z żołnierzami oraz zobaczyć pokazy mundurów. Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego, w tym morskiego rodzaju Sił Zbrojnych będzie mógł odwiedzić salę tradycji jednostki. To wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar wojskowy. To najważniejszy i najcenniejszy znak jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki. To jej tożsamość, duma i historia.

W tym szczególnym dniu,można bezpłatnie zwiedzać w godzinach 14:00 – 16:00 historyczny niszczyciel Okręt-Muzeum ORP Błyskawica zacumowany przy Nabrzeżu Pomorskim (Skwer Kościuszki Gdynia).

Szczegółowy program obchodów w Ganizonie Gdynia można znaleźć na stronie Wojska Polskiego https://www.wojsko-polskie.pl/3fo

źródło 3 Flotylla Okrętów/ fot. por. mar. Damian Przybysz /mat. filmowy

Zobacz podobne

Trwa najdłuższy przewiert w części lądowej gazociągu Baltic Pipe!

KM

Promy Bielik miały pływać rzadziej, ale zapotrzebowanie jest duże

AZ

592 mln zł szacunkowych przychodów Grupy OTL w 2023 r.

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie