Polski Portal Morski
Aktualności

Jest decyzja Gazpromu ws. dostaw do Europy

Rosyjski koncern Gazprom poinformował we wtorek, że rozpoczął realizację planu zapełniania podziemnych zbiorników gazu w pięciu krajach europejskich. Chodzi m.in. o zbiorniki znajdujące się w Niemczech i w Austrii.

Wcześniej koncern zakończył zapełnianie gazem zbiorników znajdujących się w Rosji, co miało stworzyć rezerwę surowca przed zbliżającą się zimą. W tym czasie Europa, która w jednej trzeciej zależy od dostaw gazu z Rosji, odnotowała rekordowy wzrost cen energii.  

Kreml oskarżany jest przez europejskie państwa o wzrost cen – do czego miał się przyczynić blokując dostawy, aby wywrzeć presję na Europę. Strategia Moskwy nakierowana jest na szybką certyfikację kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 do Niemiec. 

27 października prezydent Rosji Władimir Putinnakazał kontrolowanemu przez Kreml Gazpromowi, by zaczął pompować gaz do zbiorników w Europie, gdy uzupełni rosyjskie rezerwy – co zaplanowano przed 8 listopada. Putin ocenił wówczas, że przesyłanie gazu do UE poprawi sytuację na europejskich rynkach energetycznych. 

Żródło/ PAP/ fot. TVP Info

Zobacz podobne

Historyczny prom Gryfia został wycofany z przetargu

Autor

Szef BBN: rośnie świadomość znaczenia Bałtyku

JK

2 lutego 1939. Podniesienie polskiej bandery na ORP Orzeł

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie