Polski Portal Morski
Aktualności Historia Polska Morska TV Ważne

Świętowaliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim na Wałach Chrobrego w Szczecinie odbyły się uroczystości państwowe z udziałem pododdziałów wojskowych 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 14. Zachodniopomorskiej Brygady Wojska Obrony Terytorialnej, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a także strażaków z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jakuba w Szczecinie. Podczas podniesienia flagi państwowej na maszt wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski. Był meldunek poddziałów, przemówienia okolicznościowe i apel pamięci. Wojewoda Zbigniew Bogucki w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył odznaczenia państwowe. Ostatnim punktem uroczystości była defilada z udziałem żołnierzy i strażaków uświetniona przez Orkiestrę Wojskową w Szczecinie.

– „Dziś, patrząc na wydarzenia na naszej wschodniej granicy musimy sobie wszyscy zadać jedno fundamentalne pytanie – czym jest niepodległość? Dla mnie niepodległość to polski dom, to polska szkoła. Niepodległość to dzieci, które od małego potrafią odśpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Niepodległość to rodzice, którzy uczą swe pociechy kreślić pierwsze zdania w ojczystym języku. Niepodległość to dziadkowie, którzy opowiadają o historii, którą przeżyli ich przodkowie i oni sami. Niepodległość to polska armia, funkcjonariusze służb mundurowych, polskie urzędy, polskie uczelnie. Niepodległość to także mogiły – tu w Ojczyźnie i te rozsiane po całym świecie. Niepodległość to również biało-czerwone słupy na naszych granicach, które zakreślają dzisiejszą Rzeczpospolitą między Odrą, a Bugiem. Dziś powinniśmy podziękować właśnie tym, którzy są na wschodniej granicy, by jej bronić” – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki.

– „Cieszmy się naszą niepodległością, świętujmy ją i pamiętajmy o tych, którzy tę niepodległość dla nas wywalczyli. Patrzmy w przyszłość – w Europę narodów, która czerpie również z naszego dziedzictwa walki o wolność i niepodległość – waliki o demokrację i równość narodów” – podkreślił wojewoda.

Źródło: ZUW Szczecin

Zobacz podobne

Na latarni morskiej w Świnoujściu załopocze potężna biało-czerwona flaga

AB

PSE: od września wznawiamy konsultacje na temat budowy sieci przesyłowej dla morskich farm wiatrowych na Pomorzu

BS

82. rocznica pierwszych wysiedleń mieszkańców Gdyni

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie