Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

I zmiana PKW TURCJA powróciła do kraju

12.11 na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach odbyło się uroczyste powitanie I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego TURCJA. Powracających żołnierzy witali dowódcy baz lotnictwa morskiego, przełożeni i podwładni.

O godzinie 15.00 na lotnisku Oksywie wylądował samolot transportowy C-130E Hercules Polskich Sił Powietrznych, na którego pokładzie powrócili do kraju żołnierze tworzący I zmianę PKW TURCJA. Kontyngent rozpoczął swoją działalności w bazie NATO Incirlik w Turcji w kwietniu br.

Kilka minut po przylocie rozpoczęła się uroczystość powitania. Żołnierzy I zmiany PKW powitali dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kmdr pil. Andrzej Szczotka oraz Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski, który przyleciał z bazy Incirlik wraz z żołnierzami. 11 listopada uczestniczył w uroczystym przekazaniu obowiązków pomiędzy I i II zmianą PKW. Witając żołnierzy na ojczystej ziemi, podziękował za dobrze wykonane zadanie oraz życzył zasłużonego, spokojnego wypoczynku. Słowami uznania, za trud służby na misji witał żołnierzy także dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka. Dowódca I zmiany PKW TURCJA, kmdr  por. Cezary Kurkowski podziękował żołnierzom za wspólną służbę w trakcie misji oraz wzorowe wypełnianie obowiązków mandatowych. Po zakończeniu uroczystości podpisano protokół przekazania sił w operacyjne podporządkowanie Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych. 

Program zapewnienia wsparcia poszczególnym krajom Sojuszu (Assurance Measures) NATO rozpoczął się w 2014 roku. W 2015 r. Członkowie NATO zdecydowali się na pakiet środków obronnych dla Turcji w obliczu niestabilnej sytuacji w regionie. Obejmują one zwiększoną obecność samolotów wczesnego ostrzegania AWACS, działalność policyjną w powietrzu, zwiększoną obecność marynarki wojennej, w tym wizyty w portach i ćwiczenia. Obecność sojuszników oznacza także wsparcie wywiadowcze, obserwacji i rozpoznania (ISR) oraz obecność samolotów patrolowych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego i na Morzu Czarnym. Działania wspierające Turcję prowadzone są z lądu, z morza i z powietrza we wschodniej części terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego.

14 września 2020 roku Prezydenta RP wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w ramach Dostosowania Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz Morzu Czarnym. Zadaniem PKW jest patrolowanie wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, współpraca ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood. Trzon PKW TURCJA stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Od 28 października br. jest to maszyna z numerem 1017 zwana „Białą Damą”. Kontyngent wraz z samolotem stacjonuje na tureckim lotnisku Incirlik. 2 października br. na teatr działań wyruszyła II zmiana PKW TURCJA.

źródło/ Wojsko-Polskie / fot. ppor. Marcin Braszak

Zobacz podobne

USA/ Biden: jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2 

BS

PGZ Stocznia Wojenna naprawi niemiecki patrolowiec

JJ

Wiceprezes PGNiG: transformacja z użyciem gazu zapewni szybką redukcję emisji CO2

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie