Polski Portal Morski
Aktualności Extra

MŚ w klasie 49er – trzy polskie załogi w czołowej „10” w Omanie

Trzy polskie załogi plasują się w czołowej „10” po pierwszym dniu odbywających się w Al-Mussanah w Omanie żeglarskich mistrzostw świata w olimpijskiej klasie 49er. Najwyższą lokatę – szóstą – zajmują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Prowadzą Brytyjczycy Jack Hawkins i Chris Tomas.

We wtorek rozegrano trzy wyścigi. Przybytek i Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) rozpoczęli rywalizację od ósmej pozycji, a w kolejnych startach dopłynęli na metę na drugim i trzecim miejscu. Po pierwszym dniu regat ten duet zajmuje szóstą lokatę ze stratą czterech punktów do liderujących Brytyjczyków.

Tuż za aktualnymi brązowymi medalistami mistrzostw Europy sklasyfikowani są ich klubowi koledzy, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch. Najlepsza załoga Starego Kontynentu, po ten tytuł sięgnęła dwa miesiące temu w Salonikach, wywalczyła najpierw drugą, a następnie ósmą i siódmą pozycję.

Dziewiąte miejsce zajmują Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań), którym przypadły kolejno dziesiąta, druga i ósma lokata.

Hawkins i Tomas wyprzedzają Francuzów Kevina Guillou i Noe Delpecha oraz Otto Henry’ego i Milesa Davey’a z Australii.

Mistrzostwa potrwają do niedzieli. Jak większość regat po igrzyskach rozgrywane są w skromniejszej obsadzie. W klasie 49er ściga się 36 załóg z 21 państw, na starcie zabrakło medalistów z Tokio.

Ponadto w Omanie rywalizują żeglarze w dwóch innych olimpijskich klasach, 49erFX (22 kobiece duety z 17 krajów) i Nacra 17 (15 mieszanych par z 12 państw). W tym gronie nie ma Polaków. Po pierwszym dniu liderami są Ronja Groenblom i Veera Hokka z Finlandii oraz Francuzi Tim Mourniac i Lou Berthomieu.

źródło PAP/ fot. Getty

Zobacz podobne

Media o utracie kontraktu na okręty podwodne: Francja wyeliminowana z nowego sojuszu

BS

Baltic Pipe: podmorski gazociąg dotarł na ląd w Polsce

JJ

Tomasz Chamera prezesem PZŻ na kolejną kadencję

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie