Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

Prom wykonany przez Remontową Shipbuilding S.A. przechodzi próby morskie

Próby na morzu rozpoczęły się w 10 listopada i trwały tydzień. Aktualnie rozpoczynają się przygotowania do przekazania promu kanadyjskiemu armatorowi.

Salish Heron – taką nazwę na burcie nosi nowy prom pasażersko-samochodowy klasy Salish, zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku dla BC Ferries. Ujawniając nazwę promu, kanadyjski armator zaprosił rdzennych artystów, wywodzących się z indiańskich plemion Saliszów, zamieszkujących wybrzeże Kolumbii Brytyjskiej, do tworzenia dzieł sztuki, które ostatecznie przyozdobią jednostkę.

Kolejna jednostka klasy „Salish” zastąpi jednostkę Mayne Queen i będzie obsługiwać, wspólnie ze statkiem Queen of Cumberland linię Swartz Bay – Southern Gulf Islands w prowincji Kolumbia Brytyjska w zachodniej Kanadzie.

To duże w swojej klasie (dł. 107 m, pojemność 138 pojazdów oraz 600 pasażerów), zawierające innowacyjne rozwiązania techniczne, przyjazne środowisku dwustronne promy pasażersko-samochodowe z silnikami dwupaliwowymi (dual fuel) – z możliwością zasilania tradycyjnym paliwem dieslowskim, ale zasadniczo przeznaczonymi do spalania gazu ziemnego (przechowywanego w postaci gazu skroplonego – LNG).

Były to pierwsze we flocie BC Ferries promy z napędem na LNG i jedne z pierwszych z tego typu paliwem w Ameryce Północnej. Takie rozwiązanie generuje olbrzymią korzyść dla środowiska (zmniejsza emisję dwutlenku węgla o ok. 25%, tlenków siarki o prawie 100% i tlenków azotu o ok. 85% w porównaniu do napędu konwencjonalnego opartego na paliwie żeglugowym).

źródło remontowa-rsb / fot. trójmiasto.pl

Zobacz podobne

Tokio/wioślarstwo – Winczura: organizatorzy chcą zapewnić finalistom sprawiedliwe warunki

JJ

Usuwanie substancji niebezpiecznych z dna Bałtyku – specjalistyczna jednostka pływająca

BS

Tunel i nowe drogi w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie