Polski Portal Morski
wielka brytania
Aktualności Ministerstwo

O rewizji sieci TEN-T i Pakiecie Mobilności w Brukseli

Nowy kształt transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) oraz rewizja przepisów Pakietu Mobilności I były omawiane w Brukseli na spotkaniach ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z Adiną Vălean, unijną komisarz ds. transportu, i polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego.

Modyfikacja sieci TEN-T

Funkcjonująca od 2013 r. w obecnym kształcie sieć TEN-T stanowi jeden z głównych instrumentów planowania strategicznego i zapewnienia spójności inwestycji infrastrukturalnych w UE. W 2019 r. Komisja Europejska rozpoczęła przegląd obowiązującego rozporządzenia TEN-T, mający na celu ocenę obecnej sieci TEN-T, parametrów technicznych i operacyjnych sieci oraz przewidzianych przez rozporządzenie TEN-T instrumentów wdrażania. Do końca 2021 r. oczekiwane jest przedstawienie przez KE formalnej propozycji aktualizacji rozporządzenia TEN-T, a przyjęcie zmienionego rozporządzenia jest spodziewane w 2023 r.

– Jednym z najważniejszych celów polityki transportowej powinno być wzmocnienie spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej w UE. Będzie to możliwe przez likwidację brakujących połączeń infrastrukturalnych, barier technicznych oraz usunięcie wąskich gardeł, a także uzupełnienie brakujących odcinków sieci transportowej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

W ramach procesu modyfikacji sieci TEN-T strona polska dąży do jak najszerszego ujęcia flagowych inwestycji transportowych na tej sieci. Są nimi w szczególności: włączenie trasy Via Carpatia i Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność” do sieci bazowej TEN-T, rozwój linii kolei dużych prędkości V4 oraz poprawa połączeń wodnych śródlądowych, tj. wspólne priorytety uzgodnione z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej jeszcze w 2020 roku.

Wniosek o włączenie drogowego szlaku Via Carpatia na całym przebiegu do sieci bazowej TEN-T, oprócz Polski, podpisany został także przez Litwę, Ukrainę, Białoruś, Słowację, Węgry, Chorwację, Rumunię, Bułgarię i Turcję, został formalnie przedłożony KE już w 2019 roku.

– Tak szerokie międzynarodowe poparcie pokazuje, że jest to projekt prawdziwie potrzebny, gdyż integruje infrastrukturę transportową zarówno w UE, jak i poza nią. Jest to także projekt, który będzie dźwignią wzrostu gospodarczego. Chciałbym podkreślić, że zapewniliśmy ze środków budżetu państwa finansowanie dla całego przebiegu szlaku Via Carpatia w Polsce i planujemy zakończenie jego realizacji na lata 2025/2026 – dodał minister Adamczyk.

Pakiet Mobilności

Drugim szeroko poruszonym tematem, ważnym dla sektora transportu były przepisy regulujące międzynarodowy transport drogowy zawarte w tzw. Pakiecie Mobilności I.

– Podczas trzyletniego procesu legislacyjnego UE zabiegałem wspólnie z ministrami ds. transportu państw o zbieżnym stanowisku (państw like-minded) o jak najkorzystniejsze przepisy, umożliwiające zasady prowadzenia działalności przez polskich przewoźników na jednolitym rynku UE – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk podziękował Komisarz Vălean za przygotowanie studiów oceniających wpływ wybranych przepisów na klimat, środowisko i zdrowie obywateli UE, które jednoznacznie wykazały, że ocenione przepisy są wyraźnie niezgodne z ambicjami Europejskiego Zielonego Ładu i Strategii na rzecz Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności.

Stosowanie przepisów Pakietu Mobilności I doprowadzi do zbędnych, wymuszonych powrotów pojazdów do kraju, w którym znajduje się siedziba firmy. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, według studiów KE, branża nie dostosuje się do tych wymogów i nie będzie mogła dostosować swoich operacji transportowych i świadczonej działalności w sposób, który zapewniłby możliwość powrotu pojazdów do państwa siedziby w określonych przez prawo UE okresach.

Polska oraz 9 innych państw członkowskich, złożyła skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE na część przepisów Pakietu Mobilności I.

– Oczekujemy, że Trybunał Sprawiedliwości UE uchyli zakwestionowane przepisy, które nie tylko są niekorzystne dla europejskiego sektora transportu, mają protekcjonistyczny charakter, ale będą generowały dodatkowe, zbędne emisje niepotrzebnych emisji szkodliwych substancji do atmosfery w UE  – powiedział minister Adamczyk.

Podczas spotkania z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego Minister Andrzej Adamczyk przedstawił najważniejsze zagadnienia będące przedmiotem prac na forum Unii Europejskiej z obszaru transportu. W ramach spotkania wystosował apel do posłów o aktywne włączenie się w dyskusje nad kluczowymi z perspektywy resortu infrastruktury tematami, tj. procesem rewizji sieci TEN-T oraz Pakietem Mobilności I.

źródło mat. prasowy/ Fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Tunel Świnoujście ma już 400 metrów

BS

MKDNiS. Stocznia Gdańska z potwierdzoną przez sąd ochroną konserwatorską

AB

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna: wsparcie dla firmy na budowę zakładu recyklingu

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie