Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

W końcu roku Tauron będzie gotowy do ewentualnego przekazania aktywów wydobywczych

W końcu tego roku Grupa Tauron będzie gotowa do ewentualnego przekazania aktywów wydobywczych, skupionych w spółce Tauron Wydobycie, na rzecz Skarbu Państwa – potwierdzili w czwartek przedstawiciele Grupy, zaznaczając, że faktyczny termin potencjalnego przeniesienia aktywów nie jest obecnie znany.

„Wszystkie prace związane z potencjalnym wydzieleniem spółki (Tauron Wydobycie – PAP) z naszych struktur będziemy mieć przygotowane do końca tego roku, natomiast same przeniesienie w dużej mierze pewnie będzie zależne od procesu prenotyfikacyjnego i dyskusji między polskim rządem a Komisją Europejską” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes Taurona ds. finansów Krzysztof Surma.

Chodzi o unijną prenotyfikację rozwiązań, zawartych w podpisanej w maju ub. roku umowie społecznej dla górnictwa, która obejmuje również trzy kopalnie skupione w spółce Tauron Wydobycie. Pierwszym krokiem wdrażania zmian ma być przejęcie akcji tej spółki (oraz akcji i udziałów w Polskiej Grupie Górniczej i Węglokoksie Kraj) przez Skarb Państwa.

W połowie września Tauron podpisał list intencyjny z Ministerstwem Aktywów Państwowych dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji spółki Tauron Wydobycie, co oznaczało rozpoczęcie formalnych przygotowań do wydzielenia aktywów wydobywczych, z perspektywą – najwcześniej – końca tego roku.

W czwartek wiceprezes Surma potwierdził, że zlecona została wycena aktywów wydobywczych, która będzie gotowa do końca tego roku, podobnie jak inne rozwiązania dotyczące tej kwestii, nad którymi pracuje obecnie w Tauronie specjalny zespół. Natomiast to, kiedy faktycznie nastąpi proces przekazania aktywów, zależy od strony rządowej, a także postępów w rozmowach dotyczących prenotyfikacji programu dla górnictwa.

Przedstawiciele Taurona przypomnieli, iż zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych, przekazanie bloków energetycznych opartych na węglu kamiennym do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) miałoby nastąpić w czwartym kwartale przyszłego roku.

Obecnie Tauron pracuje nad stworzeniem jednego podmiotu, skupiającego bloki węglowe Grupy, który byłby przeniesiony do NABE. Aby było to możliwe, Tauron powinien stać się wyłącznym właścicielem spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT), do której należy uruchomiony w ub. roku, a obecnie naprawiany, blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie. Rozpoczęły się negocjacje na temat zbycia na rzecz Taurona udziałów, jakie – na podstawie umowy inwestycyjnej z 2018 roku – ma w spółce NJGT Polski Fundusz Rozwoju.

Natomiast naprawa bloku – zgodnie z projektem ugody z jego wykonawcą, firmą Rafako – ma potrwać do kwietnia przyszłego roku. „Awaria nie powinna mieć wpływu na wycenę bloku i przepływy pieniężne generowane po dacie jego zbycia” – ocenił w czwartek wiceprezes Surma.

Nawiązując do niedawnej informacji UOKiK, dotyczącej wniosku Taurona i Polskiej Grupy Energetycznej o koncentrację, wiceprezes Grupy Jerzy Topolski powtórzył wcześniejsze zapewnienia, że chodzi jedynie o współpracę w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, a nie potencjalne łączenie obu grup energetycznych.

„Umowa z PGE dotyczy tylko offshore, nie jest to zamiar żadnej koncentracji. Ani na szczeblu rządowym, ani w spółce, nie są prowadzone żadne analizy, świadczące aby kierunek koncentracji obu spółek – poza tym obszarem – miał następować” – zapewnił wiceprezes.

Pytany o presję płacową w spółkach Taurona, Topolski przypomniał, iż w tym roku zarząd porozumiał się ze stroną społeczną w sprawie regulacji płacowych, co wygasiło spory zbiorowe w firmie. Kolejne spotkanie, dotyczące płac w przyszłym roku, zaplanowano na czwarty kwartał br. – jego termin jest obecnie w trakcie ustalania.

Podczas czwartkowej konferencji przedstawiciele Taurona omówili wyniki osiągnięte w trzech kwartałach, kiedy Grupa wypracowała 497 mln zł zysku netto, a wartość EBITDA – zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację i odpisy na aktywa niefinansowe – przekroczyła 3,7 mld zł. Na inwestycje Grupa wydała ok. 2 mld zł, najwięcej (ok. 1,4 mld zł) w segmencie dystrybucji.

Jak podano, za tegoroczną poprawę wyników finansowych w dużej mierze odpowiadają otrzymywane od początku tego roku znaczące przychody z rynku mocy (483 mln zł), wzrost przychodów w segmencie OZE, a także duże wzrosty wolumenów produkcji i dystrybucji energii elektrycznej, będące efektem istotnego odbicia gospodarczego. Poprawa wyniku to także zasługa działań nastawionych na restrukturyzację portfela uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które w tym roku przyniosły Grupie 439 mln zł pozytywnego efektu.

Trzy kwartały br. Grupa Tauron zamknęła przychodami ze sprzedaży blisko 17,9 mld zł – oznacza to wzrost rok do roku o 17 proc., wynikający głównie z wyższej sprzedaży energii elektrycznej. Wskaźnik obrazujący stosunek długu netto do zysku EBITDA na koniec trzeciego kwartału 2021 r. wyniósł 1,97x, wobec 2,5x na koniec ub. roku.

W trzech kwartałach br. Grupa Tauron wyprodukowała 11,38 terawatogodziny energii elektrycznej (wzrost rok do roku o 31 proc.), w tym blisko 1,23 TWh ze źródeł odnawialnych (spadek o 12 proc.), a także 8,01 PJ ciepła (wzrost o 7 proc.). Do 5,76 mln klientów trafiło 40,06 TWh energii (wzrost o 8 proc.), zaś sprzedaż energii wyniosła 34,14 TWh (wzrost o 6 proc.). Produkcja węgla kamiennego w trzech kwartałach br. wzrosła w Grupie Tauron do 3,7 mln ton (o 3 proc.), a sprzedaż tego surowca była wyższa niż przed rokiem o 34 proc. i wyniosła blisko 4 mln ton.

Źródło: PAP fot.: Adobe Stock

Zobacz podobne

Equinor dołączył do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

PL

Gdański Szlak Wodociągowy z nowymi atrakcjami – już można się zapisać na zwiedzanie

MZ

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zakończył pierwszą fazę wiążącej procedury Open Season FSRU

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie