Polski Portal Morski
Bez kategorii Bezpieczeństwo Inne

Amerykańskie patrolowce w drodze do Odessy. USA zaniepokojone działaniami Rosji

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził „realne obawy”, dotyczące działań Rosji na granicy z Ukrainą. Tymczasem amerykańskie wsparcie dla ukraińskiej marynarki wojennej w postaci dwóch kutrów patrolowych zbliża się do Morza Czarnego – podała agencja Reutera.

Blinken oświadczył, że Stany Zjednoczone mają „realne obawy”, podzielane przez europejskich partnerów i wyrażane przez Ukrainę – zaniepokojoną możliwością ataku na jej terytorium ze strony Rosji. 

Statek przewożący dwa odremontowane kutry patrolowe, które służyły dotąd w amerykańskich siłach morskich, a dokładnie – w Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (USCG), wypłynął 8 listopada z portu w Baltimore i zmierza do ukraińskiego portu w Odessie; w sobotę pokonał Cieśninę Dardanele

Ukraińscy marynarze odbyli w USA szkolenie z obsługi kutrów typu Island. Dwie podobne jednostki Ukraina otrzymała w 2019 roku – przypomina „Jerusalem Post”.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie poinformowała, że kolejny transport jest częścią szerszego pakietu bezpieczeństwa dla Ukrainy, wprowadzonego w 2014 roku, po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję. Wartość amerykańskiego wsparcie sięga 2,5 mld dolarów.

Źródło/ TVP Info /fot: wikipedia.pl

Zobacz podobne

Prof. Horst Linde: Terminal kontenerowy w Świnoujściu wypełni lukę między Hamburgiem a Gdańskiem

KD

Holownik H-3 Leszko opuścił Stocznię Remontową Shipbuilding

AB

MSW Francji poinformowało, że 27 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie