Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Morawiecki: stoimy u progu wielkiej, ponownej szansy, aby wykorzystać potencjał morski

Dziś, po kilku dziesięcioleciach stoimy u progu wielkiej, ponownej szansy, aby wykorzystać potencjał morski – powiedział w poniedziałek w Gdańsku podczas obrad XII Konwentu Morskiego premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że „przemysł morski to wielka szansa całej polskiej gospodarki”.

„Kiedy wchodziliśmy w nową epokę po 1989 r. mieliśmy wiele kompetencji, wiele umiejętności. Owszem, stocznie nie były może najbardziej efektywne na świecie, ale kompetencje do budowy statków, do remontów, całego przemysłu morskiego, portowego, były zakumulowane” – powiedział na Politechnice Gdańskiej premier.

Dodał, że później „nastąpiło coś dla wielu osób niezrozumiałego”. „Polska jak gdyby odwróciła się plecami do morza. Odwróciła się plecami i nie wykorzystywała tego swojego wielkiego potencjału” – powiedział Morawiecki.

„Dziś, po wielu latach, po kilku dziesięcioleciach stoimy przed kolejną szansą (…). Dziś stoimy u progu tej wielkiej, ponownej szansy, aby wykorzystać potencjał morski” – podkreślił premier.

Aby sukces przemysłu morskiego był pełny musimy inwestować też w Marynarkę Wojenną – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowych obrad XII Konwentu Morskiego na Politechnice Gdańskiej.

Premier powiedział, że dziś innowacji i zaawansowanych technologii szukać można w szeroko rozumianym przemyśle morskim.

„Aby tego dokonać musieliśmy zwrócić się ku morzu. I najlepszym dowodem na to jest to, co zrobiliśmy w przesunięciu priorytetów inwestycyjnych. Dokonaliśmy zwrotu inwestycyjnego ku morzu. Niech dowodem na to będą nasze wielkie inwestycje morskie: port gdański – potężna inwestycja także z udziałem kapitału polskiego, port w Gdyni, ale także zewnętrzny terminal kontenerowy, który ma być budowany w Świnoujściu, pogłębienie toru wodnego do Szczecina, czy Mierzeja Wiślana, która była symbolem polskiego imposybilizmu” – oświadczył szef rządu.

Podkreślił, że są to wszystko wielomiliardowe inwestycje. „Dziś jesteśmy świadkami fenomenalnego rozwoju handlu morskiego, oczywiście nieco zakłóconego przez tę ogólnoświatową tragedię, jaką była i jest pandemia koronawirusa” – zauważył.

„Aby sukces przemysłu morskiego był pełny, to trzeba też powiedzieć o tym, co dzieje się na naszych oczach, a wraz z rosnącymi wydatkami, inwestycjami w naszą politykę obronną, w tym trudnym czasie, w którym żyjemy i być może jeszcze trudniejszym, w którym przyjdzie nam żyć, a mianowicie inwestycje w Marynarkę Wojenną” – podkreślił Morawiecki.

Dodał, że te inwestycje będą coraz większe.

„To nowoczesne rozwiązania polskich stoczni, takie chociażby jak wykrywacz min Albatros, ale także Miecznik. I to są programy, które będziemy rozwijali” – zapowiedział szef rządu. 

źródło PAP/ fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

Zobacz podobne

Ministerstwo Infrastruktury koordynuje międzyresortowe działania dla ograniczenia skutków suszy

AB

KE o groźbach Łukaszenki w sprawie dostaw gazu: nie pozwolimy, aby nas zastraszano

BS

Turcja/ Resort obrony: pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie