Polski Portal Morski
Aktualności

Nowela OZE: Prosumenci dopłacą za magazynowanie energii w sieci, ale później

Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu obradowała 17 listopada by omówić projekt nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Poprawki senackie dadzą szansę skorzystać z opustów prosumentom samorządowym, którzy złożyli wnioski do końca 2023 roku.

– „Jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju OZE” – mówił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Jego zdaniem to obecny rząd dał impuls do rozwoju mikroinstalacji prosumenckim. W 2015 roku było 4000 prosumentów, na koniec 2020 roku było ich już ponad 700 tysięcy.

– „Mamy do czynienia ze zjawiskiem wirtualnego magazynowania energii w sieci elektroenergetycznej. Ona ma ograniczoną pojemność i elastyczność. Nadmiary energii w sieci niskiego napięcia powodują zjawiska fizyczne wyrażające się wzrostem napięcia, które grożą szeregiem awarii, także z możliwością uszkodzenia urządzeń gospodarstw domowych. Chodzi nam o mechanizm (dyrektywa rynkowa i RED II), który sprawi, że prosument będzie aktywnym uczestnikiem rynku energii – powiedział Zyska. Jego zdaniem jest to powód rozdzielenia rozliczeń energii wyprodukowanej oraz pobranej z sieci (net-metering) zamiast modelu opustów. Opusty pokrywały jego zdaniem 20 procent kosztów magazynowania energii w sieci. – Sieci niskiego napięcia stały się de facto w szczycie produkcji energii stały się sieciami wysokiego napięcia” – ostrzegał Zyska. Celem jest zatem zwiększenie autokonsumpcji w gospodarstwie domowym.

Dyskusja po wystąpieniu ministra Zyski uwzględniała oskarżenia o ekspresowy tryb prac nad nowelizacją oraz brak konsultacji. Komisja wprowadziła poprawkę wydłużającą okres rozliczeń na starych zasadach podmiotom samorządowym, które złożyły wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do 31 grudnia 2023 roku. Teraz projekt trafi do kolejnych komisji Senatu, które zbiorą się w tym tygodniu.

Źródło: senat.gov.pl fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Rada naukowa ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej – ruszyła przy AMS

AB

Narodowe Centrum Nauki/ Dodatkowe 42 mln zł na polsko-norweskie badania

KM

Rosja eksportuje surowce tankowcami pod banderami innych krajów

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie