Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Offshore

Marek Gróbarczyk: w tym tygodniu rozporządzenie o koncesjach offshore

W tym tygodniu zostanie podpisane kluczowe rozporządzenie, które będzie decydowało o przydziale kolejnych koncesji offshore – poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

„W tym tygodniu zostanie podpisane kluczowe rozporządzenie, które będzie decydowało o przydziale kolejnych koncesji offshore. W międzyczasie podjęto też decyzje, przede wszystkim związane już z realizacją polityki offshore do roku 2026” – napisał w poniedziałek na Twitterze wiceminister.

Dodał, że ma nadzieję, że w latach 2026-2027 energia offshore trafi do naszych sieci.

„Natomiast dla nas było i jest niezwykle kluczowa infrastruktura pod realizację tego zadania, a więc decyzja o budowie portu instalacyjnego oraz portów serwisowych” – stwierdził Grubarczyk.

Wcześniej w poniedziałek, podczas obrad XII Konwentu Morskiego na Politechnice Gdańskiej, Gróbarczyk przypomniał, że według planów rządowych, do 2026 r. ok. 6 gigawatów energii elektrycznej ma trafić do sieci w wyniku realizacji I etapu offshorów.

„Tutaj przede wszystkim liczymy na operatorów, deweloperów Skarbu Państwa, a więc PGE oraz Orlen, które bardzo intensywnie przygotowują się do realizacji tego zadania” – wyjaśnił. Dodał, że rząd zdecydował też już o wyborze Gdyni jako portu offshorowego.

„Środki, które zostały przeznaczone na cel offshorowy są bardzo duże. W ostatecznym kształcie mają wynosić nawet 200 mld zł. W związku z tym jest to zadanie niezwykle istotne pod kątem inwestycyjnym, a z drugiej strony mające ogromny wpływ na gospodarkę państwa polskiego” – mówił Gróbarczyk.

Źródło: PAP fot.: Chemio

Zobacz podobne

Pierwszy w historii Grupy Azoty i pierwszy w polskim porcie załadunek NOXy na statek

MZ

Spółki PGE oraz PGE i Enei najwyżej punktowane w postępowaniach dla offshore wind

KM

Szef MSZ Ukrainy: w przypadku zakończenia Nord Stream 2 chcielibyśmy gwarancji bezpieczeństwa

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie